Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması


Yaşamak için çalışmak zorundan olmayan, paraları ve boş zamanları bol olan insanlar ya da aristokratlar sınıfı (bunlara İngilizce dilinde kısaca leisure sınıfı deniyor) yırtıcı, barbarlık dönemi kültürünün gelişip ilerlemeye başladığı dönemlerde ortaya çıkmaya başladı ve bunlar daha çok feodal Avrupa ülkeleriyle yine feodal Japonya'da görüldü. Herhangi bir feodal ülkede en onurlu meslekler askerlik ve ondan sonra da ilahiyat dallarıydı, yani askerler ve rahipler çok saygın insanlar olarak kabul ediliyordu. Asiller ya da üst sınıf insanlar, çalışma gereksinmesi duymazlar, boş vakitlerini avlanmak ve buna benzer çeşitli konularla uğraşarak, daha doğrusu eğlenerek geçirir, değerlendirirlerdi.

Kültürel gelişme sürecinde, yaşamını sürdürebilmek için çalışmak zorunda olmayan ve boş zamanını geçirmek için çareler, yollar arayan insanlar sınıfının ortaya çıkması sonucunda mal mülk sahibi olma kavramı da doğdu.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 312

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: Tutku Yayınevi

 

Puanlamalar

%50
%0
%50
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

17.11.2014

Üretenler ve Parazitler

Kapitalist toplumda üretenler ile üretmeyenler arasındaki ayrım belirginleşmiştir. Üretenler bütün zorluğa göğüz gerdikleri halde ticaret sınıfı avantadan geçinmektedir. Veblen bu sonraki sınıflara aylak sınıf adını vermektedir. Kendileri bir değer yaratmadıkları halde ekonominin üzerine yük olurlar. Aylaklık, gösterişçilik ve tüketimcilik tarihi yapan gerçek sınıfların üzerinde parazit olarak varlığını sürdürür.

Kitabın adının, Aylak Sınıfla İlgili Teori olarak çevrilmesinin daha uygun olacağını düşünmekteyim. Ancak çevirmenin kendi dil önceliğine göre yaptığı çevirinin düzgün bir iş çıkardığını söyleyebilirim. Kanaatime göre Veblen gibi aykırı düşünceli birini okumak düşünceyi hareketlendirmek açısından yararlıdır.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.