84,0 TL
Standart Teslimat : 01 Şubat - 04 Şubat
250 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!
;

Avucumda Rüzgar Var Kitap Açıklaması

 

"Müzik ruhun gıdasıdır." derler de bu sözü söylerken müziği okumaktan bahsetmemiş olmalılar. Evet, müziği dinlemek değil okumak! Müziği satırlarda hissetmek, özümsemek, benimsemek... Kulağa ilginç geliyor olabilir; ancak yazar İsmail Güzelsoy tam da böyle yapıyor. Okuru udun tellerinden alıyor; örümcekle, kediyle, köpekle ve kuşlarla tanıştırıyor, ağaçları dile getiriyor ve okura sadece hayranlık ve büyük bir istekle ona gösterilen yolu adımlamak kalıyor. Üç farklı zaman dilimini okuduğumuz eserde aşk, müzik, dinginlik, burukluk, aranan her şey yer alıyor. Gelin, Güzelsoy'un bu muhteşem eserini daha yakından inceleyelim.

 

"Avucumda Rüzgâr Var" adlı kitabı neden okumalısınız?

1929 yılından 1966'ya kadar uzanan eser, melodram olarak başlayıp büyülü gerçeklik ile sürüp macerayla son buluyor. Yazar olağanüstü kalemiyle yaptığı bol tasvirlerle, okuru büyülü dünyasında bir gezintiye çıkarıyor. Yazar; mekânı, insanı hatta udun içini dahi derin betimlemeler kullanarak ele alıyor. Kitabın karakter kadrosu da oldukça geniş; önce Udi Nubar, onun askerlik arkadaşı İsot ve Neva, sonra Nubar'ın oğlu Tahir ve Perva anlatılıyor. Yazar öyle özenli bir iş çıkarıyor ki hiçbir isim seçimi, hatta kitaptaki örümceğin ve kuşun varlığı dahi tesadüf değil! Yazarın, birçok eski Türkçe sözcükle süslenmiş; ancak oldukça anlaşılır ve okunaklı anlatımı Tahir'in heyecanı okura da hissettiriyor. Yazar sadece heyecanı değil; aşkı ve hüznü, iyiliği ve kötülüğü bir arada yaşatıyor okura. Karakterler öyle derin anlatılıyor ki okuyucu kendini onlarla empati kurarken buluyor. Olayların çözüme kavuştuğu son kısımlarda hiçbir zaman söylenmeyen anlatıcı da ortaya çıkıyor. Udilerin ve lutiyelerin masalsı olduğu kadar gerçekçi ve efsanelerle bezeli dünyasını su gibi akan bir anlatım ile okumak sizi büyüleyecek!

 

Bunları biliyor muydunuz?

İsmail Güzelsoy'un yazdığı 416 sayfadan oluşan romanın editörlüğünü Aslı Güneş ve Vahit Tane yapar. Doğan Kitap tarafından yayımlanan kitabın kapak tasarımı da yazar İsmail Güzelsoy imzalı. Yazar Avucumda Rüzgâr Var adlı eserini yazmak için bolca araştırma yapar. Ayrıca ud ve udileri anlamak için 4 yıl boyunca ud eğitimi alır ve lutiyelerle tanıştır. Kitabını sevgili Ergüder Yoldaş anısına adar.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

İsmail Güzelsoy tarafından kaleme alınan Avucumda Rüzgâr Var adlı eseri beğendiyseniz "Can Direği" üçlemesinin diğer iki kitabı Öksüz Ağaçların Çobanı ve Kıpırdamıyoruz'u ve yazarın Sincap, Rukas ve İyi Yolculuklar'dan oluşan serisi "Banknot Üçlemesi" ile Değmez, Gölge ve Hatırla'dan oluşan üçlemesi "Fenni Sihirler"e de göz atabilirsiniz.

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

15.04.2022

Müziğin kanatlarında

Edebiyatın inceliğini müzikle birleştirince ortaya çıkan eseri merak etmemek mümkün mü? Okuduğum her kitabında beni yeni bir evrene götüren, okudukça soru sorduran nadir yazarlardan. Yeni kitabını da aynı heyecanla okumaya başlıyorum.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.