4/5 - 2 Kişi Yorum Yap, Kazan!
17,16 TL
23,5 TL %27
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 24 - 26 Ekim
Standart Teslimat’ta 60 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


Atlas, Borges'in dünyanın farklı şehirlerine yaptığı gezilerde biriktirdiği anıları, gözlemleri ve düşleri harmanlayan benzersiz bir metin.

Atlas, Jorge Luis Borges'in tüm kitaplarından farklı bir kitap. Borges ile eşi María Kodama'nın, dünyanın dört bir köşesinde benzersiz sesleri, dilleri, alacakaranlıkları, kentleri, bahçeleri, insanları keşfedişlerinin seyri içinde ortaya çıkan bir atlas. Havasını içlerine çektikleri İstanbul, Venedik, Atina, Cenevre, Roma, Paris ve Madrid gibi şehirlerin görüntüleriyle Borges'in metinlerinin bir harmanı. Atlas, söz ile imgenin Borges'çe buluşması. Yeryüzünün ruhundan doğmuş düşlerin, zamanın örgüsünde buluşması. Sarp dağlar, duru denizler, büyülü adalar arasında bir yazınsal çağrışımlar yolculuğu. Borges´le birlikte, zamanın dışında bir zamana açılmak ve evrenin dilini öğrenmek isteyen okur için bulunmaz bir yolculuk daveti.

"Bilinmeyeni keşfetmek, yalnızca Sinbad ya da Kopernik'e vergi değil. Her insan bir kâşiftir."
-Jorge Luis Borges-
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 147

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık

 

Puanlamalar

%50
%50
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

04.05.2019

keyifli

Fotoğraflar, şehirler, insanlara dair izlenimlerden oluşan kitap bir Şairin(Borges kendisini böyle tanımlıyor) beslendiği damarları göz önüne seriyor. Şair doğmadan birkaç yıl öncesinden başlayan ve ölümüne dek gerçekleşen olaylar, şairin hayatı ile paralel giden bir kronoloji şeklinde kitabın ilk bölümünde yer alıyor. Özelikle Borges’in etkilendiği yazarların eserlerine ilişkin notlar da yine bu bölümde. Atlastan bir yer seçip orayı duyumlamaya giden Borges ve yoldaşı Maria çektikleri fotoğraflarla bu kitabı siyah beyaz renklendirmişler. Hem edebiyata hem fotoğrafa ilgi duyanlar için, gezi yazısından çok daha edebi bir eser.Borges gezdiği yerleri gördüğü karşılaşmaları kelimeler vasıtasıyla ard arda sıralamış. Yaratan zihin karşılaştığı şeyi kendi gerçekliğinde yaratır ya, Borges’inki de tam olarak böyle. İstanbul’a gelip bir şehrin hak etmediği yargılar üzerine yazdıkları buna güzel bir örnektir. Benim fotoğraf, deneme, gezi yazısı biçimlerime özgün katkılar sağlayan Atlas, iyi ki okumuşum dediğim kitaplar rafında yerini aldı.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız