Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Ateşe Atılmış Bir Çiçek

Ateşe Atılmış Bir Çiçek

Ateşe Atılmış Bir Çiçek

Yazarlar, Kitaplar, Okuma Notları

9/10 - 1 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

Can Yayınları , Deneme Dizisi

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Bir şeyler öğrenmek için kaleme aldığım yazıları başkalarıyla paylaşmamın nedeni de hep bu oldu: Belki bu sayede birkaç kişinin daha bu yazarları tanımasına, okumasına vesile olurum; bu yazarların yarattıkları dünyaların kapıları başkalarına biraz olsun açılır. Belki bu yazılarda benim söylemeye çalıştıklarıma katılıp ileri götürürler ya da baştan sona çatışırlar savunduklarımla; ama ortak bir dünyada, edebiyatın insanı kelimelerle içine çekerek değiştirip dönüştürdüğü dünyada, o dünyanın yerleşikleri, yurttaşları olarak birbirimizi yüz yüze tanımadan birlikte bir iş görürüz - bu usta yazarların edebiyat aracılığıyla ifade ettikleri sözleri çoğaltırız.

Öyküyle başladı yazın yaşamına Behçet Çelik. Ardından roman geldi... Bu arada dergilerde yayımlanan edebiyat yazıları hep vardı. Ateşe Atılmış Bir Çiçek yirmi beş yıllık bir birikimin sonucu. Edebiyatımızın başucu yazarlarıyla ilgili ciddi yazılar var kitapta. Sabahattin Ali, Memduh Şevket Esendal, Sait Faik, Vüs'at O. Bener, Tomris Uyar, Selim İleri, Suat Derviş. Unutulmuş yazarlar da var, F. Celaleddin gibi. Kendisini saklasa da unutulmaması gereken. Hani unutulmaya yüz tutan Kenan Hulusi, Osman Cemal Kaygılı, İlhan Tarus, Ayhan Bozfırat, Selçuk Baran. Bir de öykücü yanını pek bilmediğimiz oysa yüzden fazla öyküye imza atan Nâzım Hikmet var Ateşe Atılmış Bir Çiçek'te. Ustalık yolunda hızla ilerleyen genç kuşak bir yazardan ustalara saygı duruşu...


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 312

Baskı Yılı: 2012


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 227

Baskı Yılı: 2012


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2012

Sayfa Sayısı : 312

Dil : Türkçe

ISBN: 9789750715686

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Şahane Bir Kitap Behçet Çelik, öyküleriyle tanıdığımız, romanlarıyla bildiğimiz, edebiyat eleştirileriyle ilgilendiğimiz bir yazın insanı. Çelik’in denemelerini bir araya getirdiği Ateşe Atılmış Bir Çiçek ise sanırım edebiyat üzerine son zamanlarda görüp göreceğimiz en dikkate değer çalışma.
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (1)

yararlı bir kitap

Kitapta çok güzel bilgiler var. Anlatım tarzı da güzel. Kendinize kitap seçimi konusunda da size yön gösterecek bir kitap. Şiddetle tavsiye edilir.