Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması


1922 yılında Adana'da doğmuştur. Mütevazi bir ailenin en büyük çocuğudur.

Hamza Eroğiu. ilk. orta ve lise eğitimini Adana'da yapmıştır. Tarihî bir eğitim kuruluşu olan Adana Erkek Lisesinin, güçlü eğitim kadrosu Hamza Eroğlu'nun üzerinde çok etkili olmuştur, istanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur.

1949 yılında isviçre'nin Neuchâtel Üniversitesinde. Milletlerarası hukuk alanındaki doktora tezi ile yurda dönen Eroğiu. 1950 yılından itibaren istanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde asistan olarak vazife yapmıştır. Askerlik hizmetinin ardından 1956'da Doçent olmuştur. Askerlik hizmetinden hemen sonra Adana Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreterliğinde bulunmuştur.

1957 yılında C.H.P. Adana Milletvekili seçilen Eroğiu, 27 Mayıs 1960 devrimine kadarT.B.M.M'de yasama görevini üstlenmiştir.
Eroğiu. 27 Mayıs 1960 Devriminden sonrakurulan Temsilciler Meclisinde (Kurucu Meclis de). C.H.P'nin kontenjanından üye seçilmiştir. Bir yıl gibi kısa süre ömürlü olan, Temsilciler Meclisinin en önemli görevi, çağın gereklerine cevap veren yeni bir Anayasa hazırlamak olmuştur, Eroğlu'nun C.H.P'de son görevi Yüksek Haysiyet Divanı üyeliği olmuştur.

Temsilciler Meclisinin görevinin sona ermesi ile Eroğiu, aktif politikadan uzak kalarak, akademik kariyerine, Ankara iktisadi ve Ticari ilimler Akademisinde öğretim üyesi olarak devam etmiştir. 1966 yılında Profesör olan Eroğiu, 1971 -1973 yıllarında Ankara iktisadi ve Ticari ilimler Akademisi Başkanlığı görevini üstlenmiştir.

12 Eylül 1980 Harekâtından sonra kurulan Dayanışma Meclisine de Ankara'dan üye seçilmiştir.

Atatürk'ün doğumunun 100. yılında kurulan Atatürk'ün Doğumunun 100. yılı Kutlama Milli Komisyonunda da üye olarak görev yapmıştır. Eroğiu, Danışma Meclisi'nin görevinin sonuçlanması ile tekrar akademik çalışmalarına devam etmiştir.
Eroğlu'nun son görevi, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu'nun üst kuruluşu olan Yüksek Kurul'da üye olarak vazife almak olmuştur.

Şu anda emekli olan H. Eroğiu çalışmalarına özellikle evinde kurduğu kütüphanesinde devam etmektedir.

Not: Asya ve Kuzey Afrika çalışmaları milletlerarası kongresinin (Icanas 38 Ankara 2007) toplantısı vesilesiyle, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Prof. Dr. Hamza Eroğlu'nun da yer aldığı, oniki bilim adamına, "Bilgi Semamızın 12 Burcu", unvanı ile her bir adaya bilimsel nitelikli ödül vermiştir.
(Tanıtım Yazısından)Sayfa Sayısı: 384

Baskı Yılı: 2008


Dili: Türkçe
Yayınevi: Savaş Yayınevi

 

Puanlamalar

%100
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız