Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Atak Oyunun İki Dehası-Alyehin ve Tal Kitap Açıklaması

 


Bu kitap Tal ve Alekhine 'nin analizli oyunlarından oluşmaktadır. Hücum satrancını öğretmeyi hedefleyen kitap saldırmaktan korakan oyunculara göre değildir.
Satranç kurallarını öğrenenler arasında yalnızca vizyon yeteneği bulunanlar usta satranç oyuncusu olabilecektir. Buna ornek olarak dünya şampiyonluğunu kazanmış satranç oyuncuları gösterilebilir. Bu kitaba konu olacak eski dünva şampiyonlarıdan Mihail Tal, Alesandr Alekhine vizyonun satranç egitimi ile ortaya çıkışına somut bir örnektir.
Satranç tahtası, satranç taşları ve satranca ilişkin kurallar vizyonun hangi sınırlarar içinde kullanılacağını belirler.. Vizyonun gerçek anlamı şu soruda gizlidir: satranç tahtasi üzerinde bazı insanlar diğerlerinden farklı şeyler mi görürler ?
Usta olmayan bir satranç oyuncusu, satranç tahta­sına dökülmüş bir aynaya bakar gibi bakar Oyunun bütününü değil, kırık parçaların kendine gösterdiği görüntüleri görür. Doğal olarak da beynini zorlayarak bu parçalari butunleştirmeye çalışır ve bu da onu çok yorar. Vizyonu olan satranç oyuncusu ise, satranç tahtasında bir bakışta birçok hamleyi bir bütün olarak görür, yani o, diizgiin bir aynaya bakan biri gibidir.
Kuşkusuz, satranç oyununda Uluslararasi Usta IM) ve Buyukusta (GM) ünvanını almış bütün sat­tranç oyuncularının vizyonu yüksektir. Dünya şampiyonu olmak ise, vizyonun en üst derecesini ele geçirmek, yada­ bir başka deyişle, vizyonu en yüksek kişiyi ­bulmak demektir. ÖNSÖZ "SATRANÇ ÜZERİNE"


Dili: Türkçe
Yayınevi: Broy Yayınevi

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.