27,2 TL
Standart Teslimat : 08 Temmuz - 11 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Aşkın Kitabı Kitap Açıklaması

 

Arka Kapak Yazısı (Tanıtım Bülteninden)

 

 


Sevgili okur!
İkiyüzlülüğü bir kenara bırak. Aşk ikliminde şairle yarışa¬mazsın. Ama senin elin de kuvvetli, unutma. Okunmayan şiir yaşanmayan aşk gibidir ve şairler çoğunlukla yaşamadık¬ları aşkı yazarlar. Eğer hele bir hikmet diliyle konuşuyorsa o şair. Onun ipi rüzgârda sallanacaktır hep. Dilersen zıpla, tut onu bir uçurtmaya ait bilip, dilersen bırak çürüsün azabında kimsesizliğin. ‘Ben aşka düşünce değiştim’ diyen bir şairin şiirleri bunlar. Nizar Kabbani. Büyük şair demek az, çok bü¬yük şair üstelik. Hayat boynunu mu büktü? Sen de buna hazır ol, ağzındaki pası sil! Şiir oku.
Aşkın Kitabı kadınlara adanmıştır! Erkekler çöl mecnunu onun ikliminde. Ama sevgili okur unutma, kurnaz ve aşk çılgını bir erkektir hep konuşan bu şiirlerde. Kelimesiz sev¬meye, sevgilisiyle aya gitmeye, aklın ve hayalin bütün geçit¬lerinde baştan çıkmaya hazırdır o.
Türkçemizin genç ve yetkin çevirmeni Mehmet Hakkı Suçin’in dokunuşları ise ayrı bir armağan.
Sevgili okur!
‘Zamanın kralı olmak’ bir kitap kadar yakın sana.
-Ömer Erdem-

 

 

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

19.11.2020

Serbest Arap Şiiri

Yüzyıllara sari geleneksel Arap şiirine meydan okuyan Nizar Kabbani serbest şiirle karşımıza çıkmaktadır. Klasik şiire meydan okuma kitaba “Sunuş” yazısında Kabbani tarafından kısaca ilan edilmiştir. Yazar artık, kendi ifadesiyle, sevgilinin çadırı veya penceresi önünde on saat durup sevgiliyi bezdirmekten vazgeçmiştir. Yeni şiir sevgiliyi de pencereyi de canından bezdiren bir şiir değildir artık. Serbest şiir bilinenin aksine kolay olmayıp kolay gibi gözüküp son derece emek gerektiren bir türdür. Zaten gereği gibi emek vermeyen silinip gitmektedir. Türk şiirinde Orhan Veli’nin şiirlerinin lezzetini, samimiliğini ve tabiiliğini hangi klasik şiirde bulabiliriz ki! Kabbani de klasik şiirin kemikleştiği bir yapıda zor bir görevi üstlenerek okuyucu karşısına çıkmış. Çok güzel baskı kalitesi ve mütercimin akıcı Türkçesiyle Kabbani aşkı yeni şiirle fısıldamaktadır. Ayrıca Arapça bilenler için şiirlerin Arapça ve Türkçe yan yana sayfalarda yayımlanması da son derece isabetli olmuştur.“endişelenme ey kadınların en tatlısı  şiirimdesin her daim kelimelerimdeyaşın ilerleyebilir fakatasla yaşlanmayacaksın sayfalarımda” (s. 95)

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.