42,6 TL
Standart Teslimat : 01 Temmuz - 04 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Aşk-ı Memnu Kitap Açıklaması

 


"Bihter hepsini unutmak isteyerek, kandili hala bütün bütüne yakmadığı için birtakım karartılar yansıtan aynanın karşısına geçiyor, çıplak gövdesine bakıyor, nergisçe bir tutumla hazdan sarsılıyordu. Başkaları ne düşünürdü bilmem, ama bu, kendi kendine tatmine giden yol, Bihter'i büsbütün yalnızlıkla sarıp sarmalardı. Hazlarda söze dökülemeyecek uçurumlar hissederdim. Romancı, Bihter için, 'Evet bu vücudu seviyor...' diye yazıyordu. Genç kadın ayna karşısındaydı, vücuduna sevgiler, vurgunluklar duyuyordu. Gülümsüyor, aynadaki aksinden sevda umuyordu.

(...) Çünkü Bihter, hayatında bundan böyle aşkların karşılıksız kalacağını, daha da yalnızlıklarla dolup taşacağını, kendisinden o kadar yaşlı Adnan Bey'in ne aşka, ne ihtirasa yanıt verebileceğini sezinlemişti. İşlemeli, dantelalı yatak örtüleri, bu gece ve her gece, Bihter'e bomboş süsler, düzmece incelikler sunacak, ama Bihter süslü döşeğinde hep ihtirasların, genç tenlerin hayalini kuracaktı..."Sayfa Sayısı: 514

Baskı Yılı: 2008


Dili: Türkçe
Yayınevi: Özgür Yayınları

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Sevgililer günü geçer, aşk romanları kalır yadigar
Fikri Sabit

Sevgililer günü, hiç kaçarı yok tüketim günü, alışveriş anlamında tüketmiyorsanız da ruhen tükeniyorsunuz en azından, o her yerde karşınıza çıkan anlamsız farfar sarsar, içi boşaltılmış bir kırmızılık... Her sektörde olduğu gibi yayın sektörü de bir şekilde hazırlıyor kendini bugüne,  ünlü kişilerin aşklarına, aşk-evlilik itiraflarına dair hazırlanmış kitaplar, aşk mektupları ve içindeki aşk-sevgi unsurları ön plana çıkarılmış romanlar... Üzerinden bir gün geçiyor, herkes aynı anda unutuyor gerçi ama ben yine de bir gün sonrasından sormak istiyorum: Sevgililer günü diye sevgilisine aşk romanı hediye eden var mıdır acaba?

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Sabit Fikir

Bütün klasiklerimiz dizi film olsun lütfen!
Fikri Sabit

Bihter aynaya bakar; çırılçıplaktır, serin havayı içine çeker, ona gülümseyen aynanın içinde kendisini seyrederek aynadaki aksinden sevda umar, donuk gümüş levhaya çizilmiş beyaz resminin yanında sanki derin, ziyasız, hülyasız bir uykudaymış gibi yalnız kalmak ister... Bihter aynaya bakar; Halit Ziya tutunamamış kahramanların onaramadıkları ruhsal yaranın sahnesi olarak aynayı Türk romanına sokar. Bir kırılma noktasıdır yaşanan, modern romana bir adım daha atılmıştır. Halit Ziya başyapıtı Aşk-ı Memnu ile doğu-batı arasında kalmışlığı, kadınsılaşma, çocuksulaşma endişesinin bir roman yazarı olarak kendisini de yapıtını da etkilediğinin, yaratma arzusunun temelinde bulunduğunun farkına varmıştır. Bihter’in aynaya bakması işte en çok bu yüzden önemlidir...
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

25.06.2010

AŞK-I MEMNU

Aşk-ı Memnu, tarihsel açıdan değil ama edebi açıdan ilk Türk romanıdır. İlk baskısı 1900 yılında yapılmış, aradan yüz on yılı aşkın bir süre geçtiği halde bugün de zevkle okunmakta. Zamanın yıkıcı gücüne dayanmayı başarabilmiş birkaç Türk romanından biri.
Halit Ziya Uşaklıgil 19. yüzyılın sonlarında yaşayan, tarihimizde Tanzimat'la beraber ortaya çıkan zengin ve aylak bir toplum kesiminin yaşam biçimini anlatır. Romanda varlıklı, geleneksel Türk ailesinin Batılı yaşama özentisi ve taklidinin etkisi altında çözülüp altüst oluşunu, yozlaşmasını; yine bu sınıfın eğlendiği  konakları, yalıları, Boğaziçi, Büyükada, Göksu, Concordia vb. yerleri; birey olarak bütün somutluklarıyla bu toplum katının insanlarını, bu insanların iç dünyalarını, sorunlarını, dünyaya ve insanlara bakışlarını, bu insanlar arasındaki ilişkilerini görürüz.
Romanın ana karakteri yirmi iki yaşındaki genç ve güzel Bihter, yoksulluktan bunaldığından, iyi yaşam özlemlerini elde etmek için ellilik Adnan Bey'le evlenmesi; sonra karşısına kendi yaşlarında Adnan Bey'in yeğeni uçarı, çapkın Behlül çıkınca gönlünü kaptırıp yasak aşk yaşaması, bu aşkın girdabında bunalıma girip intihar etmesi. Yazar ruh çözümlemelerine epey yer vermiş. Romandaki hiçbir hareket gelişigüzel değil, her hareket belli bir amaca hizmet ediyor. Bu amaç da karakterlerin gelişmesi, iyice belirmesi ve sonunda unutulmayacak roman kişileri haline gelmesidir.
21. yüzyıl, hâlâ insanları aşk ve evlilik ilişkilerinde engelleyen maddi sorunları, toplumsal ahlaki değer ve yargıları, dinsel dogma ve tabuları ortadan kaldırabilecek mi? Geçmiş yüzyıllarda bunu başaramayan insanlık bunu aşamadığı ölçüde yaşayacaktır Aşk-ı Memnu.

Erkan Savaş Çulfaz

25.05.2009

Sözcüklerin anlamları açısından

Yayınevi farklı bir iş yapmış, kitapta yeralan eski Türkçe sözcüklerin yanında günümüzde kullanılan anlamlarını vermiş. Bu sayede hem bu sözcüklerin gerçek anlamlarını öğreniyoruz hem de yeni sözcükleri katıyoruz dağarcığımıza. Kurgusunun güzelliğinin yanında bu konuyu da vurgulamak isterim.

24.01.2009

bir eylemi günah yapan nedir?

sayın polen başlıktaki soruyu soran eckhart tolledir ve cevabını şöyle verir.o eylemi yapanın kendi veya bir başkasının varoluş potansiyelini heba etmesidir.bir ilişkiden bir bir insan ki burda ikisede genç kızlar oluyor hayatını kaybederek çıkıyorsa bundan büyük günah olur mu.elbette steril edebiyat istemiyoruz olmazda ama adnanın etrafındaki tüm insanların hayat potansiyelini heba eden hatasınıda dile getirmiyeceksek niçin okuyalım.sonuç olarak şahsıma gösterdiğiniz ilgiye teşekkürler.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.