Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Aşk ve Karanlık Kitap Açıklaması


Amos Oz, ailesinin 120 yıllık tarihini gözler önüne sererken, Tolstoyvari bir dramın Çehovvari karakterlerinin sırlarını ortaya döküyor: kaçan üç kız kardeşi, Levant'ın mikroplarından çok korkan büyükanneyi, kadınları biraz fazla seven erkekleri, sınıftaki kedileri, sokakta patlayan bombaları, mağazadaki cüceyi, idealist kibutznikleri ve kibirli bilginleri tanıyoruz. Ve BM'nin İsrail'e evet dediği, babanın ağladığı o geceyi ya da ukala bir küçük Yahudi oğlanın Filistinli bir kızı etkilemek istediği o felaket gününü yaşıyoruz...
Eşsiz bir metin... Çağımıza ait kişisel bir destan ve tarihin başından beri hiç değişmeyen insanlık komedyası."
- The Times-
"Bir senfoni kadar zengin ve görkemli, bir çocuğun itirafları kadar masum; hikaye dönüp dolaşıp küçük bir oğlanın yüreğindeki karanlığa son veren, ama onu bir yazar yapan o dayanılmaz ana geliyor. Bu benzersiz eser, insanı okuyup ağlamaya çağırıyor."
- Le Monde-
"Eğer... yaşayacak iki günümüz kaldıysa, pişmanlık duymadan ölmek için bir şey daha yapmanız gerekiyor: oturup bu kitabı okumak!"
- La Repubblica-Sayfa Sayısı: 646

Baskı Yılı: 2007


Dili: Türkçe
Yayınevi: Doğan Kitap

 

Puanlamalar
%100
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

13.06.2010

Aşk ve karanlık

Bu kitabı daha önce yorumlamıştım fakat İsrail ile yaşadığımız son olaylar vesilesiyle aklıma geldi yine bu kitabı açmak. İlk yaptığım yorumun saçma olduğuna karar verdim. Amos Oz oldukça duygulu ve insancıl olarak ailesinin soykırımdan daha evvel Avrupa'daki yaşamından, 1. ve 2. dünya savaşlarının zulmünden kaçan bir acılı kuşağın İsrail'e geri dönüş destanını yazıyor. Sonra yaşananlar var tabii Filistinliler ile anlaşmazlıklar, İsrail'in İngiltere'nin oyuncağı olduğu o yılları anlatıyor. Kısacası çok acı çekmiş bir milleti kendi ailesi ekseninde anlatıyor. Kitabı okuyunca İsrai'lin şimdiki psikolojisini daha iyi anlayabilirsiniz. Şimdiki Gazze neyse o zamanki İsrail de öyleymiş. Şaşırtıcı olan onca zulüm görmüş bir toplumun şimdi nasıl bir zulüm makinesi haline geldiği. Sadece devlet olarak tabii...

05.04.2009

aşk ve karanlık.

Bu kitabı ilgi alanıma girdiği için almıştım. İsrail'in kuruluş gayreti ve İsrail ile Filistin arasında asırlardan beri süre gelen savaşın  arka plan olarak tasarlanıp, Amos Oz'un ailesini bu şekilde anlatacağını düşünmüştüm. Kitabı elime aldığımda romandan ziyade bir anı kitabı ile karşılaştığımı fark ettim. Kitap güzel bir tarzda yazılmış fakat Amos Oz ayrıntılarda baya bir zaman geçirmiş. Arka kapağında yapılan yorumlar kitap için  bence fazla abartılmış. Anı, biyografi tarzı birşeyler okumak isteyenler için ideal.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.