38,0 TL
Standart Teslimat : 08 Şubat - 11 Şubat
250 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!
;

Aşk Tene Düşerse - Kıssadan Hisseler Kitap Açıklaması

 

Türkçeye aktarılmış hâliyle: “Dinle neyden ki hikâyet etmede / Ayrılıklardan şikâyet etmede” dizeleriyle başlayan Mesnevi’de, ney’in dilinden hikâye edilen şikâyet, parçanın bütünün ayrılığı, ruhun dünya gurbetine sürgünüdür.

Kamışlıktan koparılarak sılasından ayrı düşürülen ney’in bağrı, kızgın demirlerle dağ- lanmıştır. İşte bu yüzdendir ki ney, bütün mec- lislerde “ayrılıktan şikâyet” eden yanık ezgiler fısıldar kulaklarımıza. İdrakimize sunulan “ruhun” Tanrı’dan kopan bir nur ve kudret parçası olarak insan varlığına “üflenme”sinin öyküsüdür. İnsan bedeninin kafesi içerisinde gurbet hayatı yaşa- yan ruh, kendi sılasına dönmek yani koptuğu bütüne katılmak için çabalar. Bu çabada ona eşlik edecek olan aşk ve çiledir. Aşk “hüsnü- mutlak”  olan bütünün tecellilerini anlamak ve tecellinin sahibinden gayrısına bağlanmamak- tır. Çile ise beden kafesinde “ruh”u meşgul eden “nefs”in arzularına muhalefet etmektir.

Şikâyet “ayrılık”tandır. Şikâyeti olanın anlatı- lacak bir öyküsü de vardır mutlaka.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.