53,2 TL
Standart Teslimat : 18 Ağustos - 21 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Aşk İlişkileri Kitap Açıklaması

 

Bu kitapta, şimdiye kadar sanatçıların ve yazarların bitmez tükenmez konu hazinesi olan “aşk”, psikiyatrinin yaşayan büyük ustalarından biri sayılan O. F. Kernberg’in divanına uzanıyor. Ve ortaya hepimizin başına gelen, karşısında aciz kaldığımız aşk hallerinin tüm yönleriyle incelendigi zengin bir bilimsel metin çıkıyor. Kernberg, uzun meslek hayatında karşılaştığı vakaları titiz bir analizden geçirmiş ve vardığı sonuçları bu kitapta toplamıştır. Aşk insanın fizyolojik ve psikolojik kapasitelerinin tüm yönleriyle serpilip güçlendiği eşsiz bir hayat deneyimidir. İnsan en çok âşık olduğunda kendi sınırlarını zorlar, hissetme kapasitesi doruğuna ulaşır. Aşk halleri insanı anlamanın eşsiz ipuçlarını verir bize. Neden insanlar flört ederken canlı, cömert; evlenince ketum ve miskin olur, ayrılırken de “seni kimseye yâr etmem” diyecek kadar kin ve hasetle dolar? Kernberg aşk hallerindeki normallik ve patoloji çerçevesinde bu gibi sorulara yanıtlar arıyor ve kışkırtıcı cevaplar buluyor: Mazoşistik patolojide, cinsel doyuma ulaşmak için acı, boyun eğme ve aşağılanma durumlarını yaşama zorunluluğu bilinçdışı bir cezadır. Narsistik kişiliklerde, cinsel başarı fetih ihtiyacını tatmin eder, arzu nesnesinin değerini düşürme yönündeki bilinçdışı süreç işlemeye başlar ve sonuçta hem cinsel heyecan hem de kişisel ilgi hızla ortadan kalkar.


 


Âşık olunan Öteki’nin önce bedeni, sonra bütün kişiliği, daha sonra da etik, estetik ve kültürel değerler sistemi idealleştirilir. Ötekiyle her düzeyde özdeşlik arayışıdır aşk. Kernberg’e göre, aşk hali benlik sınırlarının terk edilmesidir, hem de varoluşun biyolojik köklerine dek yayılmış olan öznelliğin ayrımına varıncaya kadar... Aşk İlişkileri aşkı bulmaya ve ondan korunmaya yardımcı olacak bir kitap değil. “Körlük anı” geçip ayaklar yere değdikten sonra ne olduğunu anlamaya çalışanlar için...


(Tanıtım Bülteninden)

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

30.12.2020

Gerçek Aşk

Yıllardır süregelen sıradan ve geleneksel bir ilişkiyi sorgulayan, olması gereken bir aşk zincirini, paslanmış türevlerinden kotaran bir eser...

09.07.2001

Her ne kadar çeviriye bağlı bazı sorunlar olmasına karşın, kitap bir solukta aşkın ve cinselliğin birey üzerindeki etkilerini çok iyi anlatıyor. Aşk üzerine okuduğum en kapsamlı ve derinlemesine inen bir çalışma.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.