32,0 TL
Standart Teslimat : 01 Haziran - 04 Haziran
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Aşıkpaşazade Tarihi - Osmanoğullarının Tarihi Kitap Açıklaması

 

Âşık Paşazâde 15. yy’da yaşamış Osmanlı tarihçilerindendir. Anadolu ve Balkanlarda Hristiyan topraklarına seferlerde bulunmuş bir akıncıdır. Hac için çıktığı yolculuk esnasında Konya’da Sadreddin Konevî tekkesinde bulunan şeyh Abdullah Makdisi’den feyz aldığı ve ondan manevi ilimleri öğrendiği bilinmektedir. Âşık Paşazâde, İstanbul’un fethinde de bulundu ve kitabında bu hadiseye yer vermiştir.
Osmanlı tarihinin ilk ve en önemli kaynaklarından birisidir. Bir beylikten büyük bir imparatorluğa dönüşümün tarihini yazan Âşık Paşazâde, kuruluş yıllarından başlayarak II. Beyazıt zamanına kadarki dönemi yani Osmanlı’nın kuruluşundan yaklaşık 200 yıl sonrasını anlatmaktadır. Dilinin akıcılığı, olayları aktarmaktaki mahareti ile üslup bakımından da önemli ve etkileyici bir eserdir. Âşık Paşazâde, teferruatlı bilgi vermekten kaçınmış, olayların özünü okura sunmuştur. Halil İnalcık’ın 30 yıl üzerinde çalıştığı kaynak isimdir. Tarih alanının klasikleri arasında yer alan bu eser yeni bir sadeleştirme ile kıymetli okurlarımıza sunuluyor.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.