35,1 TL
Standart Teslimat : 01 Temmuz - 04 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Aşıklar Bayramı Kitap Açıklaması

 

“Babam, tamı tamamına yirmi beş yıl sonra, bir elinde yıllanmış üç telli bağlaması, diğer elinde ahşap bavulu, kapımın önünde diz çökmüş, gece vakti aniden ortaya çıkmış mahcup bir konuk veya geçip giden zamandan borcunu mahsup etmeye gelmiş eski bir alacaklı gibi öylece beni bekliyordu.”

Evvela, baba-oğul hesaplaşmasına dair bir roman bu… Kırgınlığın, kızgınlığın, suçluluk duygusuyla, hayatından çıkartma arzusunun kopamamakla boğuştuğu bir hesaplaşma. Romanın kahramanı avukatın “Her oğul gibi, ne kadar direnirsem direneyim daha en başından babama karşı yeniktim” hissinin hep orada durduğu bir hesaplaşma.

Bir yandan da kırık bir aşk hikâyesinin bulutu dolanıyor babasıyla “meselesini” halletmeye çalışan adamın üzerinde… Yoksa, iki aşk hikâyesinin mi?

Roman, aynı zamanda bir yol hikâyesi… Hem, düz anlamıyla bir yol hikâyesi: Diyarbakır’dan Kars’a yolculuk ediyoruz. Uzun yolun menzilleri, konaklama tesisleri, aramalar, kontroller, ıssız taşra köşeleri… Memleket hastaneleri…

Ama bir yandan da hafıza içinde bir yolculuğun hikâyesini dinliyoruz. Zihnin kuytularına, bilincin dehlizlerine de uzanan bir yolculuk. Her konakta çırak ve hayranlarının adeta onu beklediği saz aşığı babanın müphem ilişkilerinin ve evvel hayatındaki kadınların sırrına doğru
yolculuk… Asıl uzun yol, o işte…

Okurları, Kemal Varol’un önceki eserlerine de uğradığını sezecektir bu yolculuğun.

Aşıklar Bayramı içli bir türkü…

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

04.02.2021

Benim bayramım sana kavuştuğum gün baba..

Bir baba- oğul hesaplaşması.Heves Ali'nin 25 yıldır görmediği oğlu Yusuf ' u son bir kez ziyaret etmesi.. Elinde üç telli bağlama ve tahta bavulu, dilinde ömrünce söylediği türkülerle Kars' ta biten bir yolculuk.. okunası ve okutulası bir kitap..

18.11.2020

Gözün kaderi görmek , kalbin kaderi...

Kitabı genel olarak beğendim. Lakin biraz daha kültüre ve oğlunun  aşkına değine bilirdi. Eksikleri olmasına rağmen güzel bir kitaptı. Kaleminize sağlık.

19.10.2019

Hayal Kırıklığı

Kimsenin emeğine saygısızlık etmek istemiyorum ama kitabı zorla bitirdim. Neredeyse ilk 10 sayfa kapı zili çalıyor. Ve uyuz olduğum bir anlatım tarzı. Diyeceksen de. Demogoji ve sündürüden başka bir şey yok. aslında anlatılan bir şey de yok. Kahramanları yok. Hikaye yok. Kurgu kötü. çatlaklar var belirgin kurgu da. Tamamiyle vakit kaybı bana göre...

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.