5/5 - 1 Kişi Yorum Yap
29,4 TL
35,0 TL %16
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 18 Ocak - 23 Ocak
Standart Teslimat’ta 125 TL üzeri kargo bedava!

Artamonov Ailesi Kitap Açıklaması


Artamonov Ailesi, Gorki'nin yapıtları arasında en etkileyici ve en dramatik olanıdır. Bu kitapta Rusya'daki orta sınıfların Devrim öncesi onyıllardaki trajik başarısızlığı yoğunlaştırılmış biçimde, kumaş üretimiyle uğraşan bir ailenin küçücük dünyasında görüldüğü şekliyle aktarılmaktadır. Bu, Gorki'nin karakter yaratma gücünü ve ilk öykülerinde bütün dünyayı kendisine hayran bırakan etkileyice edimlerle dolu sahneleri ustalıkla düzenleme yeteneğini en iyi sergileyen eseridir. Mizahla trajediyi, şiddetle acımayı, coşkunlukla içedönüklüğü eşsiz biçimde harmanlayan Gorki, burada şimdiye dek hiç ele almadığı büyük ve haraketli bir temadan yararlanmıştır. Sanki Sovyetlerin zaferi, Gorki'nin kitapları arasında başyapıt olan bu romanın ortaya çıkması işaretini vermiş gibidir. 1925 yılında, yabancı bir ülkede olmanın getirdiği uzaklıktan geriye baktığında, 1917'de sona eren bir çağı, daha eksiksiz bir anlayışla görebilmiş ve drama duygusunu müthiş ölçüde geliştirmiştir. Artamonovların yükselişi ve düşüşü, deyiş yerindeyse, tarihin büyük bir çağının ötesinden gözlemlenerek anlatılmaktadır.Sayfa Sayısı: 343

Baskı Yılı: 2000


Dili: Türkçe
Yayınevi: Payel

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

"Her şey kolay olunca insan hemen ahmaklaşır"

Gorki’nin en uzun ve tutkulu romanlarından biri olan Artamonov Ailesi, üç kuşak boyunca, tüccar Artamonov ailesinin hikâyesini anlatır. Özgürlüğüne kavuşmuş bir serf olan İlya Artamonov kendi fabrikasını kurar ve vârisleri olan oğlu Pyotr ile yeğeni Aleksey’e, burjuva değerleri olarak gördüğü çalışkanlık ve alçak gönüllülüğü aktarmaya çalışır. Ne var ki, orta sınıf seviyesine yükselmek Artamonovlar’a sadece yıkım getirir; onlar, Pyotr’ın zayıflığı ve Aleksey’in katı iş anlayışıyla, İlya’nın neslinin ayırıcı özellikleri olan sıcaklık ve insaniyetten yoksundur. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016
Puanlamalar
%100
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

24.11.2020

Rusya

Rus devrimini Rus kültürünü öğrenmek için Gorkiyi okumak şart

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.