5/5 - 1 Kişi Yorum Yap
25,08 TL
33,0 TL %24
Standart Teslimat : 20 Eylül - 24 Eylül
50 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Arduino ve Raspberry Pi ile Elektronik Uygulamaları Kitap Açıklaması


Arduino ve Raspberry Pi ile Elektronik Uygulamaları konulu bu kitapta, elektronik sistemlerin yazılımsal olarak kontrolü ele alınmaktadır.

Bilgisayar teknolojisinin gelişimi ile birlikte artık elektronik cihazların içerisinde yazılımların yeri daha da artmaya başlamıştır. Bu sayede elektronik sistemlerin bilgisayarla ya da bilgisayardan bağımsız olarak kontrol edilmesi mümkün olmuştur. Bu süreçte elektronik sistemlerde uzun yıllardır PIC entegreleri kullanılarak uygulamalar geliştirilmiştir. PIC entegreleri her ne kadar düşük maliyetli olsa da gelişmiş proje ve uygulamalarda yetersiz kalmakta ya da proje geliştirme sürecini uzatıp karmaşıklaştırmaktadır. Arduino, Netduino, Raspberry Pi gibi kartların geliştirilmesi ile birlikte, hem elektronik sistemlerin kontrolü daha da kolaylaştı hem de yazılım, bu sistemlerde daha önemli hale gelmeye başladı. Bu tip geliştirme kartları sahip oldukları dijital ve analog giriş çıkış pinleri ile elektronik sistemlere veri gönderme ve okuma işlemlerini doğrudan gerçekleştirebilmektedir. Ayrıca kızılötesi, wireless, bluetooth gibi iletişim teknolojileri kullanılarak diğer çevre cihazları ile kolayca iletişim kurulabilmektedir.

Yazılım alanında yapılan çalışmalar teknolojide yaşanan gelişmelerle birlikte artık donanım sektörü ile iç içe girmiştir. Günümüzde üretilmekte olan her bir donanıma yazılım entegre edilmektedir. Akıllı cihazların hayatımızdaki yeri ve yazılım alanındaki uygulama çeşitliliği ile artık bir yazılım aynı anda masaüstü bilgisayar platformlarında, web ortamında, mobil platformlarda, hem de devre geliştirme kartlarında çalışmaktadır. Artan bu çeşitlilik, farklı platformlardaki cihazların birbirleri ile etkileşimini sonucunu getirmektedir. Bu durum "çeşitli haberleşme protokolleri sayesinde birbirleri ile haberleşen ve birbirine bağlanarak, bilgi paylaşarak akıllı bir ağ oluşturmuş cihazlar sistemi" olarak tanımlanan Internet of Things kavramını ortaya çıkarmıştır.

Arduino, Netduino, Raspberry Pi gibi kartlarla, C, Python, C# gibi daha önce masaüstü uygulamalar geliştirmekte kullandığımız dillerle, Internet of Things ekosistemi için kolayca gömülü sistem uygulamaları geliştirmek mümkün hale geldi. Raspberry Pi ise bu kartlar içerisinde, Linux işletim sistemi yüklenebilmesi ve HDMI desteği sağlaması ile ayrı bir öneme sahiptir. Bu sayede geniş uygulama kütüphanesi desteği, ekran desteği sayesinde çok çeşitli uygulama seçenekleri elde edilebilmektedir.

Kitabımızda Arduino için yaptığımız uygulamalarda Arduino UNO serisi kartları tercih ettik. Çünkü Arduino UNO serisi kartlar, Arduino serisinin uygun fiyatlı ve en çok kullanılan serisidir. Ayrıca tamamen Arduino Shield'ler ile uyumlu olduğu için hem daha geniş bileşen desteğine sahip olmaktadır.

Kitabımızda, Arduino ve Raspberry Pi ile uygulama geliştirmeye başlamadan önce programlamaya giriş konularını ele aldık. Bu şekilde okuyucularımızın Arduino ve Raspberry Pi ile uygulama geliştirebilecek seviyede programlama dili bilgisi öğrenmesini amaçladık. Ayrıca kitapta kullandığımız teknolojiler, bileşenler hakkında da mümkün oldukça ayrıntılı bilgiler vermeye gayret ettik.

Kitabımızda aşağıdaki konulara yer verilmektedir:

 • Arduıno nedir?

 • Raspberry Pı Nedir?

 • Programlamaya Giriş

 • Arduıno Giriş Çıkış Portları

 • Arduıno İle Sensör Kullanımı

 • Arduıno İle Motor Kontrolü

 • Arduıno İle Kablosuz İletişim

 • Arduıno İle Rfıd İşlemleri

 • Arduıno Depolama İşlemleri

 • Raspberry Pı İşletim Sistemi ve Ayarları

 • Raspberry Pı Giriş Çıkış Portları

 • Raspberry Pı İle Sensör Kullanımı

 • Raspberry Pı İle Motor Kontrolü


 • Kitaptaki konular projeler ile desteklenerek ele alınmıştır. Projeleri seçerken de mümkün oldukça piyasada bulunabilecek ve düşük maliyetli bileşenler tercih edilmiştir. Dolayısıyla bu projeleri, kitabımızın okuyucuları kolayca uygulama imkânına sahip olacaklardır.

  Kitabımızın, tüm okuyucularına faydalı olmasını temenni ederiz.
  (Tanıtım Bülteninden)  Sayfa Sayısı: 160

  Baskı Yılı: 2015


  Dili: Türkçe
  Yayınevi: Level

   

  Puanlamalar
  %100
  %0
  %0
  %0
  %0
  Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
  Yorum Yap

  28.11.2015

  Paranızı boşa atmayın

  Volkan Aktaş´ın daha önce Visual Basic kitabını almıştım ve pişman olmuştum. Hadi bu sefer belki diye aldım. Gene pişman oldum. Bu kitapla hiçbir şey öğrenmek mümkün değil. Konular son derece yetersiz açıklanmış ve yüzeysel geçilmiş. aranızı boşuna sokağa atmayın.

  x

  6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.