Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması

1.Cilt: Metin - 2. Cilt: Tıpkıbasım

86 yıl boyunca kasada saklanan günlükler...

Sultan İkinci Abdülhamid’in en yakınlarından olan ve o dönemi konu alan tarih kitaplarında “Arap İzzet Paşa” diye geçen Ahmet İzzet Holo Paşa, 1852’de Şam’da doğdu, 1924’te Kahire’de vefat etti. Yıldız Sarayı’nda görev yaptığı 1890’dan 1908’e kadar Sultan Abdülhamid’in sağ kolu olan Paşa, 31 Mart Vak’ası’nın hemen ardından hayatının tehlikeye girmemesi için ve hükümdarın ısrarıyla önce Avrupa’ya gitti, oradan da Mısır’a geçti. İzzet Holo Paşa 1895 ile 1908 yılları arasında Yıldız’da gördüklerini, yaşadıklarını ve devletin en üst düzeyinde olup bitenleri günü gününe, eksiksiz şekilde kaleme almış ve beş defterden meydana gelen günlüklerini memleketten ayrılırken yanında götürmüştü. Yazdıklarının ölümünden yüz sene sonra yayınlanmasını vasiyet eden Paşa’nın vefatının ardından defterlerini kızı Lemaa Hanım muhafaza altına aldı ve İsviçre’nin Lozan şehrinde bir bankanın kasasına koydu. 86 sene boyunca kasada kalıp zamanla unutulan defterler İzzet Paşa’nın bunları seneler boyunca arayan torununun oğlu Ahmet Semih Mümtaz tarafından 2010’da tesadüfen bulundular. Paşa’nın toplam 564 sayfadan oluşan günlüklerinin metni bu kitapta eski harflerden yeni yazıya eksiksiz şekilde aktarılmış şekilde ve üzerinde hiçbir müdahalede bulunulmadan yayınlanıyor. Kitapta defterlerin Paşa’nın elyazısıyla olan orijinal sayfa görüntülerinin tamamının yanı sıra küçük bir aile albümü de yer alıyor. Son sayfasının yazılışının üzerinden 111 sene geçtikten sonra tam metin halinde yayınlanan defterler o günlerle ilgili olarak az bilinen, karanlıkta kalan ve hâlâ tartışılan birçok konunun ayrıntısını günışığına çıkartmaktadır ve Bâbıâlî Türkçesi ile kaleme alınmış olan metnin günümüzün Türkçesine uyarlanmış yayını da yakında okurların istifadesine sunulacaktır. 2500 adet olarak satışa sunulan bu edisyonun ise tekrar basımı yapılmayacaktır.

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Puanlamalar

%66,7
%22,2
%0
%11,1
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

12.07.2019

koleksiyonluk

Günümüz Türkçesi ile basılmış hali yayınlandığında mutlaka almayı düşündüğüm kitap. Bu kadar  anlaşılmaz bir dille basildigini bilsem almazdım. Şu an kitapligimda koleksiyonluk olarak duruyor.

04.07.2019

Çevirinin günümüz Türkçesiyle yapılmaması

Türkiye’de güvendiğim birkaç yayınevi vardır, bunlardan biri Türkiye İşbankası Yayınları. Böyle değerli bi eseri kazandırdığı için teşekkürler fakat keşke anlamamıza da yardımcı olsaydı.ilk sayfayı okudum lakin hiçbir şey anlamadım.Günümüz Türkçesi kullanılsaydı keşke.O dönemi anlamak için aldığım bu kitap sadece kitaplığımda kapağı açılmadan duruyor

27.05.2019

Günümüz Türkçesi

Böyle önemli bir belgenin/kitabın İş Bankası Yayınları tarafından basılmış olması -ki yazılması, kaybolması, ortaya çıkması, edinilmesi vb. kitabı daha gizemli hale getiriyor- büyük bir iştir. Fakat kitabı edinecekler için hatırlatmakta fayda var, günümüz türkçesi ile bir çevirisi yok (henüz) kitabın. Tıpkı basım olan cilt yanında "Bâbıâlî Türkçesi ile kaleme alınmış olan metnin günümüzün Türkçesine uyarlanmış" hali diğer ciltte mevcut. Umalım, günümüz türkçesine çevrilmiş ve sadeleştirilmiş bir "eleştirel" basımı da çok yakında yayınlanır. Son yıllarda hepimizi meşgul eden ve tarihimizde çok büyük kırılmaların yer aldığı bir dönem ile ilgili bunca zamandır öğrenmediğimiz şeyleri öğrenme ihtimalimiz biraz daha arttı bu belge ile..

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız