26,6 TL
Standart Teslimat : 10 Ağustos - 13 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Araba Sevdası Kitap Açıklaması

 


Tanzimat döneminin önemli konularından "yanlış batılılaşma"nın ele alındığı ilginç romanlardan biridir Araba Sevdası. Yanlış Batılılaşmanın işlendiği dönemin diğer romanlarında olduğu gibi bu romanda da kendi kültürüne yabancılaşmış bir gencin, Bihruz Beyin hikayesi anlatılır. Ancak bu romanı dönemin aynı konuyu ele alan romanlarından farklı kılan başka önemli özellikleri de vardır: Recaizade Mahmut Ekrem bu tek romanında büyük bir ustalıkla o güne kadar roman ve hikayemize damgasını vuran romantik edebiyatın parodisini yapar. Bihruz Beyin dünyası, okuduğu Batılı romantik şair ve yazarların etkisiyle inşa ettiği gerçek dışı bir dünyadır. Bihruz Beyi gerçeklikten uzaklaştıran bu edebiyat, Tanzimat dönemi Türk edebiyatının da kaynağını oluşturmaktadır. Romanın diğer önemli bir özelliği ise, Recaizade Mahmut Ekrem'in, şaşırtıcı bir şekilde, o güne kadar dünya edebiyatında da görülmeyen, ancak 20. yüzyılda roman ve hikayenin en çok başvurduğu yöntemlerden biri olan "bilinç aşkı" yöntemini ilk kez ve oldukça başarılı bir şekilde kullanmış olmasıdır. Roman bu yönüyle günümüzde bile eleştirmenleri şaşırtmaya devam etmektedir.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 232

Baskı Yılı: 2004


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 295

Baskı Yılı: 2004


Dili: Türkçe
Yayınevi: Özgür Yayınları

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

30.11.2006

Bihruz Bey´in hem araba tutkusunu hem de yüzünü bir an gördüğü Periveş´e olan aşkını ince alaycı bir dille anlattığı, Fransızca Hocası ve Keşfi Bey ile renklendirdiği, aralara serpiştirdiği Fransızca cümleler ile yabancı hayranlığını kendi tarzıyla yerdiği, günümüzde de zevkle okunacak bir roman. Sürpriz sonu benim için şaşırtıcı oldu. Okuyun.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.