Satış Dışı

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması


Roma ve Hellen ekonomi tarihi ile ilgili hiçbir kitap Finley'in Antik Çağ Ekonomisi'si kadar büyük etki ve öneme hazi olmamıştır. M.I.Finley, 1970'lerde Antik Çağ sosyal ve ekonomi tarihini yeniden gözden geçiren ve ekonomi yapısının yeni yorumunu ortaya koyan esas olarak bu tartışmanın terminolojisini d yeniden belirleyen tek kişidir.

Finley'in kitabının ana teması, M.Ö. 1000 ile M.S. 500 arasındaki dönemde, Hellen-Roma Akdeniz dünyasının önemli konularını özetleyen tek bir Antik Çağ ekonomisi modeli üzerine oturttuğunu söyleyebiliriz.

Eserin, meseleleri bir konudan diğerine geçen bir tarzda ele alması ve akıcı bir dille yazılmış olması okuyucuyu sürüklemektedir. Finley, almış olduğu eğitimden bağısız veya bilgileriyle karşılaştırılmalı olarak değerlendirmeler yapmakta ve Antik Çağ'daki örnekleri dikkatlice seçmektedir; ancak teorik çıkarımlara varan ifadelerden kaçınmaktadır.

Antik Çağ Ekonomisi hâlâ tartışmaların merkezinde yer almaya devam ediyor. Finley açık bir şekilde filolojik/deneyimci tarihçiliğin, Antik Çağ'ın ekonomik etkinliğini açıklamakta bir anlam ifade etmediğini gösterdi. Antik Çağ Ekonomisi, determinist ekonomist yaklaşım ile postmodern edebi araştırmalar arasında kalmıştır. Eğer bu çalışmaları aşırı toplumcu gören veya toplumcu görmeyen eleştirilerin her ikisi dederinleştirilmek isteniyorsa, bunlar finley'in çalışmalarını ciddi olarak incelemelidirler. 1970'ler ve 80'lerde Antik Çağ tarihi alanına yönelenler için Antik Çağ Ekonomisi'ni okumak bir gereklilikti. Bu yeni baskı, yeni nesil öğrencilerin benzer ihtiyacını gidermeyi amaçlamaktadır.
-Ian Morris, Standford Üniversitesi-
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 284

Baskı Yılı: 2007


Dili: Türkçe
Yayınevi: Arkeoloji Sanat Yayınları

 

Puanlamalar

%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.