53,95 TL
Standart Teslimat : 22 Ağustos - 25 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Annem Belkıs Kitap Açıklaması

 

Gündüz Vassaf’ın kalemiyle annesinin hikâyesi. Öksüz bir Rumeli kızının Osmanlı İmparatorluğu’nun sınırlarında başlayan hayatı bize gündelik yaşantının unutulmuş pek çok ayrıntısını tanıtarak bilinmeyen evlere misafir ediyor. Osmanlı, Cumhuriyet Türkiye’si ve ABD’de yüzyıla yakın süren çarpıcı bir yaşantının ışığında kadının toplumdaki yeri.


 


İmparatorluğun son yıllarında Balkanlar’da dindar bir ailenin Türk katliamı öncesi günlük yaşantısı, Yunan işgali altında Anadolu, İstanbul’da tek başına yaşayan bir genç kadının yılları, Robert Kolej’den sonra Dârülfünun’da felsefe öğrenciliği Belkıs Halim’in anılarında birer birer canlanıyor. Genç Cumhuriyet’e alışmanın acı tatlı serüvenleriyle de karşılaşıyoruz. Kitapta Çamlıca Kız Mektebi’nde jambon devrimi, çapkın Kur’an’cılar, İstanbul semalarında atılan kızlı erkekli uçak turları ve tabii başımızdan eksik olmayan gizli polisimiz. II. Dünya Savaşı yıllarında Harvard’da erkekler arasında okuyan bu tek kadının Amerika’nın akıl hastanelerinde yarım asır süren psikologluğu… Soğuk savaş yıllarında Ankara’da Amerikan askerlerinin “beyliği”, Moskova’da Türk komünistlerinin ibret verici serüvenleri.


 


(Tanıtım Bülteninden)

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Virgül Eleştirdi

“Kendimiz Hakkında Daha BilemediĞimiz, BulamadıĞımız O Kadar Çok Şey Var Ki!”

Annem Belkıs

NECMİ SÖNMEZ

Gündüz Vassaf gibi Türk yazınında “öncesi sonrası” olmayan bir yazar neden annesi Belkıs Halim Vassaf’ın biyografisini yazma gereğini duymuştur? Bir bilim kadını olarak yaşamının yarısından fazlasını Amerika’da geçiren Belkıs Halim Vassaf’ın yaşamöyküsü günümüzde neyi betimliyor? Dahası, kolay tüketilebilirlikten uzak bu biyografi nasıl okunmalı? Yalın dili, pürüzsüz akışkanlığıyla daha ilk sayfalarından itibaren okuyucuyu içine çeken bu kitabı anlamlandırmak, çerçeveler içine koyarak yorumlamak pek kolaya benzemiyor.

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

14.10.2020

Gündüz Vassaf'a başlamak...

En güzel başlangıçlardan biridir sanırım. Bir yazarın annesini yazması, hele Gündüz Vassaf'ın Belkıs Hamını. Pişman olmayacaksınız.

24.03.2020

Okunmalı.

Bu kitabı 10 yıldan uzun bir zaman önce okumuştum. Osmanlı'nın son yıllarından Cumhuriyet'e, oradan da Amerika'ya uzanan bir yaşamın serüvenini bir solukta okuyabilirsiniz. Özellikle kadın arkadaşlara tavsiye ederim.

27.02.2002

Gündüz Vassaf'ın bu kitabını gerçekten çok beğendim. Çok akıcı. Selanik kökenli olduğumuz için de özellikle ilgimi çekti. Herkese okumasını tavsiye ederim.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.