27,5 TL
Standart Teslimat : 14 Temmuz - 17 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Ankara Mahpusu Kitap Açıklaması

 


Şehir, sokaklarda sürünenler, köprü altında yatanlar, arsalarda, oyuklarda, kovuklarda tüneyenler... binlerce biçare, binlerce sefille doluydu. Bu tıklım tıklım şehrin tek insanları, yalnız insanları nereye giderler, onu kimse bilmezdi.

Vasfi, tıp fakültesinde okurken mahallesindeki Zeynep adlı kıza âşık olur. Gözü Zeynep'in aşkından başka bir şey görmeyen Vasfi, Zeynep'in büyük amcasıyla evlenmesinin ardından yıkılır. Zeynep'e toz kondurmayan Vasfi, bir gün kuzeninin Zeynep'in foyasını ortaya çıkarmak için kumpas kurduğunu öğrenince, Zeynep için hiç tereddütsüz, düşünmeden kuzenini öldürür. Uzun yıllar süren hapis hayatından sonra Vasfi, yeniden hürriyetine kavuşur ve insanlar arasında kendine bir yer bulmaya çalışır. Tutunacak hiçbir şeyi olmayan Vasfi'nin artık ne parası ne kalacak bir yeri ne de kimsesi vardır. Vasfi'ye ait tek yer sokaklardır...

Suat Derviş'in 1957 yılında Fransa'da yayımlanan ilk Türk romanı olma özelliği taşıyan ve Türkiye'de "Zeynep İçin" adıyla yayımlanan romanı Ankara Mahpusu ismiyle Türkiye'de ilk kez 1968 yılında yayımlanır. 18 dile de çevrilen bu eserinde Suat Derviş, bir aşk için hürriyetinden vazgeçen Vasfi üzerinden umudun, özgürlüğün öyküsünü kaleme alır. Ayrıca yıkılan bir imparatorluğun yerine kurulan yeni bir sistem içinde kendine yer bulamayan insanların hikâyesinin düşündürücü portresini de çizer Suat Derviş. Yazar, diğer eserlerinden farklı olarak ilk kez bu eseriyle umuda ve mutluluğa göz kırpar.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 168

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: İthaki Yayınları

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

02.11.2020

süper bir kitap

Suat Derviş'in okuduğum ilk eseri ve hakikaten bir klasik. O dönemin toplumsal sorunlarının işlendiği bir eser. Kesinlikle okunmalı ve okutturulmalı bence.

06.07.2017

başyapıt

"Ankara Mahpusu" ve "Fosforlu Cevriye" birer başyapıttır bence. Toplumcu gerçekçi olan bu iki roman, ve Suat Derviş'in bence tüm romanları , mutlaka okunmalı, okutulmalı..

29.03.2016

keşfedilmesi gerekli bir yazar...

edebiyat tarihimizin  tozlu sayfalarında kaybolmuş ÿ"toplumcu gerçekçiÿ" bir kadın yazar.
sürükleyici keyifli kuvvetli bir roman, ben pek sevdim yazarın diğer eserlerini de okumak isterim.
yaşadıgı zaman itibariyle bir kadının hem toplumcu hem de gerçek hayatın içerisinde olup bu tür şeyler yazmasının yadırgandığı da dikkate alındığında çok başarılı denilebilir kendisi için.
ancak romanın başında Seher Özkökün HANGİ AKLA HİZMET tanıtım yerine ÿ"spoilerÿ"  yazması adeta romanın tüm keyfini heyecanını kaçırmış.
kitabı okurken lütfen önsözü atlayarak devam ediniz.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.