98,0 TL
Standart Teslimat : 10 Şubat - 13 Şubat
250 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!
;

Anka Kuşu Kitap Açıklaması

 

Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkemize armağan ettiği cumhuriyetin ilk dönemlerini tüm gerçekçiliği ve çıplaklığıyla okumaya ne dersiniz? Anka Kuşu Türkiye’nin yeniden doğuşuna tanıklık etmek isteyen herkesin okuması gereken bir kitap. Köşe yazılarıyla ünlü yazar Yılmaz Özdil’in kaleme aldığı üçlemenin son kitabı olan Anka Kuşu; cumhuriyetin ilk on beş yılına odaklanarak bilinmeyenleri ve merak ettiklerinizi gün yüzüne çıkarıyor. Tarihe ilgi duyan, özellikle ülkenin yakın tarihi ve cumhuriyetin kuruluşu sonrası dönemlere ilgi duyan bütün okuyuculara hitap eden bu eseri daha yakından inceleyelim.

 

"Anka Kuşu" adlı kitabı neden okumalısınız?

Tarihte hüzünlü bir yolculuk sizi bekliyor. Yılmaz Özdil, 1923 yılından 1938 yılına kadar uzanan dönemi kapsayan eserinde, yeni kurulan cumhuriyetin toplum üzerindeki etkileri ve sonuçlarını realist bir biçimde ele alıyor. Okuyucu; Anka Kuşu aracılığıyla cumhuriyet sayesinde çok kısa sürede çok büyük gelişmelere imza atan Türkiye’nin ekonomik, sosyal ve siyasal açılardan nasıl geliştiğini ve diğer ülkelerin tutumlarına tanık oluyor. Özdil, özellikle eğitim ve kültür alanlarında büyük devrimlerin yapılmasıyla bugün aslında ne denli şanslı olduğunu okuyucuya bir kez daha hissettiriyor. Yapılan hiçbir fedakârlığın ve çabanın göz ardı edilmediği eserde bütün detaylar ince ince işleniyor. Kuruluş sürecinde tabii ki her şey o kadar kolay olmuyor, Atatürk’ün İnönü’ye yazdığı mektubundaki tabiriyle “Bizi yine bir savaş bekliyor!” çünkü her şeyi bir gecede değiştirmek mümkün değil... Cumhuriyetin değerlerini topluma aktarma ve kabullendirme çabaları tüm çıplaklığıyla okuyucuya gösteriliyor. Yılmaz Özdil’in akıcı ve anlaşılır bir üslupla kaleme aldığı Anka Kuşu’nda sayfaların arasında kaybolup, tarihte geriye doğru bir yolculuk yapacaksınız; yeri gelince gururlanıp yeri gelince gözlerinizin dolduğunu hissedeceksiniz. Uzun araştırmalar ve hakikatli belgeler sonucu ortaya çıkan eser hem geçmişe hem de günümüze ışık tutan ve herkesin hayatında en az bir kere okuması gereken bir kitap.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Yılmaz Özdil’in üçlemesini tamamlamasının on dört yıl sürdüğünü biliyor muydunuz? Peki ya kitaba ismini veren Anka kuşunun Türkiye’yi simgelediğini?.. Yılmaz Özdil’in tabiriyle Türkiye’nin bir Anka kuşu misali küllerinden nasıl doğduğunu gözler önüne seren kitap okuyuculardan büyük ilgi görür. Toplam 416 sayfadan oluşan Anka Kuşu, 2022 yılında Sia Yayınevi etiketiyle okuyucuya sunulur.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Anka Kuşu’nun ait oluğu üçlemenin diğer iki kitabını da okumak isterseniz Son Cüret ve Adam’a göz atabilirsiniz. Farklı türlerde kaleme aldığı birçok farklı eseri bulunan Yılmaz Özdil’in Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda, Mustafa Kemal ve ayrıca çocuklar için kaleme aldığı Mustafa Kemal Atatürk Serisi-10 Kitap Takım isimli eserlerini inceleyebilirsiniz. Benzer konulara değinen ve Sinan Meydan'ın kaleminden çıkan Atatürk Etkisi ve Yüzyılın Kitabı-Yüzyılın Lideri isimli eserlere de göz atabilirsiniz.

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

11.07.2022

Kronolojik akıcı sade bir dil ile anlatılmış

Bu serinin üçüncü kitabı; Mustafa KEMAL , Son Cüret , Anka kuşu  konular birleri içerisin de yer almaya başlamış birleşik eleman unsuru haline gelmeye başlamış akıcılğı ve sadeliği  tartışılmaz!

23.05.2022

Mutlaka okunması gereken bir kitap

Cumhuriyetin ilanından itibaren Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümüne kadarki dönem anlatılıyor. Uygulanan politikaların geçmiş dayanakları ve geleceğe etkileri çok güzel ele alınmış. Okumanızı tavsiye ederim.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.