30,4 TL
Standart Teslimat : 31 Mayıs - 03 Haziran
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Anayasa Kitap Açıklaması

 

Ülkemizin ilk sivil anayasası çıktı. Mecelle, Kanun-i Esasî, 1. Meclis, 2. Meclis, 60 ihtilâli, 12 Eylül darbe anayasaları derken nurtopu gibi kişisel anayasamız oldu.

Mevlâna İdris tarafından kaleme alınan ilk kişisel Anayasa’nın dibacesi şöyle: “Yeni bir Anayasa için hem kişisel, hem de toplum olarak yeterince beklediğimizi düşünüyorum. Hukuk tahsil ettim ve değişik Anayasa teknikleri üzerine bazı görüşlere sahibim. Kişisel bir parlamentoya sahip olmasam da, şiirden aldığım güçle bazı kelimelerden yola çıkarak ilk kişisel Anayasa denememi size sormadan tamamlamış bulunuyorum. Kuşkusuz eksiktir ve herkes onaylıyorsa kayıptayım demektir. Zaten iki defa bilgisayardan silindi ve bu tuhaflığa rağmen yeniden yazmaya maalesef cüret ettim Maddeleri beğenmeyenler veya o konuda muhalif yahut müstakil düşüncesi olanların dercetmesi  için yan sayfadaki geniş boşluk özellikle ihdas olunmuştur. Çiçekler, bahçeler, adalet çeşmeleri, merhamet ve bazı başka şeyler üzerinize olsun. Nedir ki her şey? Doğdum ve bazı olaylar hızla gelişti. Durup bakamadım, geçip gidemedim. Bu dünyaya gelmiş, bu Anayasayı da yazmış bulundum. Allah affetsin.”

İlk maddesinde  “Devletin dini adalettir” mottosu bulunan kişisel Anayasa 53 maddeden oluşuyor. Maddeleri beğenmeyenler için yan sayfadaki boşluk, okurun kendi anayasa maddesini yazması için özellikle ihdas edilmiş.

İçinde “Çürümeye hayır!” maddesi de bulunan ve sadece bir maddesinin değiştirilmesi teklif edilebilecek olan Anayasa’daki o bir madde gizli ve değiştirme teklif yetkisi yalnızca çocuklara ait. Kemerlerinizi bağlayın, arkanıza yaslanın ve diğer maddeleri okumaya hazırlanın!

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.