Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması

Bir bal arısı kolonisinin verim başta olmak üzere tüm özelliklerini belirleyen en önemli faktör ana arıdır. Ana arınınyetiştirilme şekli ve ırkı bu özelliklerini belirlemede etkili olmaktadır. Arıcılığı gelişmiş olan ülkelerde bu durum kendinibelirgin bir şekilde göstermektedir. Yetiştiricilikte kullanılan ana arıların ırkının bilinmesi yanında üstün performansa sahipbireylerden oluşması, ebeveynlerinin üstün verim özelliklerine sahip olması ve bu olayın ıslahçılar tarafından sürekli olarak izlenerek en iyiye ulaşılması vazgeçilmez koşul olmuştur. Bugün arıcılığın gelişmesi bakımından yapılan çalışmalarda, kovan ve arı kolonisi dağıtımının terk edilmesinin temelinde de ana arının önemi yatmaktadır. Yaklaşık 7 milyon arı kolonisi varlığına sahip olan ülkemizde her yıl 4 milyona varan ana arıya gereksinim bulunmaktadır. Bu nedenle ana arı kullanımının yararı yanında ana arı yetiştiriciliğinin de büyük bir pazar olarak ülkemiz arıcılığına katkı sağlayacağı kesindir. Arıcılıkta bilgi ve bilinç düzeyi yanında verimlilik ve kalitenin artması ana arı ihtiyacının oluşmasına neden olmaktadır. Her geçen gün ülkemizde ana arı kullanımına ve yetiştiriciliğine de ilgi artmaktadır.

Ancak ana arı yetiştiriciliği diğer arıcılık uygulamalarına göre daha teknik düzeyde bilgi gerektirmektedir. Bu nedenle ana arı yetiştiriciliğini ve modern üretim yöntemlerini arıcılara tanıtmak önem arz etmektedir. Son yıllarda ana arı yetiştiriciliği konusunda ortaya çıkan gelişmeleri arıcılarımıza öğretmek, ufuklarını açmak ve dünya standartları ölçeğinde ana arı yetiştiriciliği yapmalarını sağlamak amacıyla bu kitap kaleme alınmıştır. Ülkemizde bu konuda yazılan diğer kitaplardan farklı olarak ana arı yetiştiriciliği konusunun daha kolay anlaşılabilir bir şekilde anlatılmasına ve resimlendirilmesine özen gösterilmiştir. Hazırlanan bu kitabın arıcılarımıza faydalı olmasını diliyoruz.

Dr. Ali KORKMAZ & Derya BACAKSIZ

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

 

Puanlamalar

%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.