60,2 TL
Standart Teslimat : 06 Ekim - 09 Ekim
200 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Ama Hangi Atatürk Kitap Açıklaması

 


Atatürk resimlerinden birini seçerek öbürlerinden çok farklı, hatta öbürlerine zıt Atatürk kurguları yapmak mümkün ve kolaydır. Sol Kemalistlerin kurguladığı Kalpaklı Mustafa Kemal, Milli Mücadele dönemindeki sol resimleri kullanan Mustafa Kemal Paşa'dır. Baş Dostu Lenin'dir. Doğan Avcıoğlu'nun kurguladığı Atatürk' tür bu.

Atillâ İlhan'ın 'Gazi'si de elbette solcudur, ama daha 'Asyalı'dır, Sultan Galiev'le tarihsel duruş beraberliği vardır, o bakımdan Avcıoğlu'nun Atatürk'üne göre Atillâ İlhan'ın Gazi'sinde Müslüman kimliği ve Asyalı vasfı hayli belirgindir.

Necmettin Erbakan'ın ' Atatürk yaşasaydı o da Refah Partili olurdu' sözü, Milli Mücadele'de yoğun bir şekilde İslami terimleri vurgulayan, Kuran'dan ayetler okuyan, dualar eden ve Batı ile savaşan Mustafa Kemal Paşa'ya yöneliktir.

Bir de tabii 'Alafranga Atatürkçüler'in kurguladığı Atatürk var. Bu terim merhum Atillâ İlhan'ındır.

Peki hangisi, hangi Atatürk?

Bu soru yanlıştır. Çünkü...


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 535

Baskı Yılı: 2015


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 574

Baskı Yılı: 2008


Dili: Türkçe
Yayınevi: Doğan Kitap

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

31.05.2012

Çok başarılı bir çalışma

Taha Akyol, hepsi ispatlanmış, belgesi olan bilgileri derleyerek bize geniş bir Atatürk perspektifi çiziyor. İçindeki konular olayların başlangıcından sonucuna kadar çok iyi irtibatlandırıldığı için hangi politik duruşun ne amaçla yapıldığını hemen kavramak mümkün.

Daha önce eleştiride bulunmuş bir kişi, Taha Akyol´un Kazım Özalp ile Kazım Dirik´i karıştırdığını yazmış ve hatta S54 diye de not düşmüş. Sayfa 54´te Kazım Dirik´in meclis başkanı olduğu değil, "Kemalist Cumhuriyete vali, Trakya Umum Müfettişi" olarak görev aldığı yazılıdır.

Sonuç olarak Atatürk´ün anladığını düşünenlerle, anlamayak isteyenlerin, kısaca herkesin okuması gereken bir kitaptır.

10.04.2009

Tek Kelime: MUHTEŞEM

Arkadaşlar kesinlikle okunması gereken bir kitap. Kitabın sonuna nasıl geldiiğimi anlayamadım.Atatürk ile ilgili yazılmış olan en iyi kitapların başında geliyor. Şiddetle tavsiye edilir

19.08.2008

Güzel bir kitap

Atilla İlhan'ın kitabını okumadım ama okumayı okuyacam. Özellikle ne kadar pragmatik bir insan olduğu ortaya çıkıyor. Özellikle doğu toplumlarında geri kalmanın tatmini bazı kişilere ultra değerler verilerek tatmin ediliyor. İngiltere istemeseydi. Silah atmadan İstanbul'u teslim etmezdi.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.