Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Altunhisarlı Aşık Şifai Kitap Açıklaması


Âşık Edebiyatı Temel Kaynakları ve antolojilerde Şifâînin hayatı ile ilgili hemen hemen hiçbir bilgi mevcut değildir. Onun hayatı, ailesi, mesleği, memleketi vs. gibi konulara ilk kez temas edilmiştir. Ancak bu hayat kurma çalışması tamamen arşiv ve basılı kaynaklara dayalı olarak gerçekleştirilmiştir. Metinlerdeki bilgi kırıntıları âşığın hayatını kurma faaliyetine kurban edilmemiştir. Metin ile âşığın hayatı birbirine karıştırılmamıştır.

Çalışmanın en önemli bölümünü Şifâînin şiirleri oluşturmaktadır. Bu bölümde Şifâînin şiirlerinin metinleri oluşturulmaya çalışılmıştır. Bu bölümün oluşmasında Şifâî ile Selvihan Hikâyesi yazmalarındaki şiirler ile ulaşılabilen bütün yazma, basma ve sözlü kaynaklardan istifade edilmiş-tir. Metinlerin oluşturulmasında hiçbir kaynak öncelikli olarak düşünülmemiş, metnin dokusu bozulmamış, farklı kelimeler varsa bunlar dipnotlarda okuyucunun dikkatine sunulmuştur. Metinlerin oluşturulmasında kelime tercihleri metnin dokusu, âşığın kelime kadrosu ve yaşadığı tahmin edilen coğrafyanın özelliklerine göre yapılmıştır.Sayfa Sayısı: 400

Baskı Yılı: 2011


Dili: Türkçe
Yayınevi: Maya Akademi

 

Puanlamalar
%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.