4/5 - 40 Kişi Yorum Yap
4,2 TL
7,0 TL %40
- Teslimat Seçenekleri -
Hızlı Teslimat : 04 Nisan
Standart Teslimat : 06 - 08 Nisan
Standart Teslimat’ta 100 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması

Çehov bir taşra kasabasındaki akıl hastanesinde geçen bu novellasında, eğitimli bir hasta olan İvan Dmitriç ile Doktor Andrey Yefimıç arasındaki felsefi çatışmaya odaklanır. İvan Dmitriç maruz kaldıkları adaletsizliğe, içinde yaşamaya zorlandıkları berbat koşullara karşı çıkarken, Andrey Yefimıç bunları görmezden gelmekte ısrar eder ve durumu değiştirmek için kılını bile kıpırdatmaz. Doktor sonunda içine düştüğü “felsefi” yanılgının farkına vardığında ise artık iş işten geçmiştir. Altıncı Koğuş, Rusya’nın ve ülkenin sorunlarıyla ilgilenmek yerine onları uzaktan izlemeyi tercih eden elit Rus aydınının “deliliği”nin simgesidir adeta. Altıncı Koğuş, Russkaya Mısl dergisinin 1892 kasım sayısında yayımlandığında büyük ilgi görmüştü. Hatta Lenin’in de yapıtı okuduktan sonra dehşete kapıldığı, “Kendimi Altıncı Koğuş’a kapatılmış gibi hissettim” dediği rivayet edilir. 


 


(Tanıtım Bülteninden)


 


 

 

Puanlamalar

%60
%25
%10
%0
%5
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

03.11.2019

Akıllı olmak ve deli olmak

"Bu kitabı okurken kendimi Altıncı Koğuş'a kapatılmış hissettim" diyen Lenin'e katılmamak mümkün değil. Bir kitap insanı hayatla ne kadar yüzleştirirse o kadar yüzleştiriyor. Aslında baştan sona bir Rus toplumu eleştirisi. İlk satırlarda hastaneye giden yolun tasviri öylesine güçlü ki, avludaki dulavratotları ayağınıza batıyor. Bir taşradaki akıl hastanesinde geçiyor olay. Orada çalışan doktorun, altıncı koğuşta kalan akıllı ve eğitimli "hasta" ile sohbetinin doğurduğu felsefi çatışma ve doktorun kendi gerçekliğiyle yüzleşmesi. Paslı gerçeği gördükten sonra bu çemberin ya dışındasınız, ya içinde. Sonuçta tımarhaneler var olduğu sürece içinde birilerinin oturması gerekir değil mi?

22.09.2019

Tek solukta okunası

Yabancılaşmanın konu alındığı hayatın sorgulandığı aynı zamanda da toplumsal duyarsızlığa ve iletişimsizliğe değinen muazzam bir öykü.

18.09.2019

Hasta olan aslında kim?

İlk sayfasında içine girdiğiniz koğuştan; son sayfada aklınızda onlarca soru, içinizde büyük bir öfke ve hüzünle çıkacaksınız. Sorular size hem soluk aldıracak, hem soluğunuzu kesecek.Kesinlikle okunmalı, kesinlikle sorulmalı.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız