Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması


Mülkiyetle erdemin bir tutulduğu ülkede hiçe, tümüyle hiçe sahip olmanın verdiği büyük, gizli ve özel Amerikan suçlu-luğu. Her reklâm panosunun ardında yatıp her insana buyruklarını ileten suçluluk; hiçbir şey edinememenin boyun büküklüğü. Ne bir Ford ne de bir ev yazılı gelecekler. Ra-dyo reklâmlarının, tramvaylara asılı panoların ve saygıde-ğer her türlü derginin sayfalarındaki reklâmların karşısında bükük boyunlar. Harbi Amerikalıların başarı merdiveninin taş basamaklarını hızla ve yardım görmeden çıkışını kendi gözleriyle görürlerdi ya, sonunda hep geride kalan kendil-eriydi. Ne Batı Madison Sokağı'ndaki Şehrimizi-Temiz-Tutalım kulelerinden birinden atlayacak kadar onurları ne de gözlerini tekrar reklâm panolarına dikecek hırsları vardı anlaşılan.
Altın Kollu Adam, Amerikan edebiyatının en büyük isimler-inden, Brecht'in deyişiyle "Şehir dediğimiz büyük vahşi or-manlar"ı didik didik araştırmaya soyunmuş Nelson Al-gren'in, sadece 1950 yılında verilmeye başlanan Amerikan Ulusal Kitap Ödülü'nün ilkini değil, aynı zamanda edebiyat dünyasında hak ettiği ün ile tıpkı zamanında öngördüğü gibi, medya güdümüne girerek acıyı, vahşeti, şiddeti, eşit-sizliği, ırkçılığı işleye işleye Şeyleştirerek Kurbanı altın-dan çıkamayacağı aldırışsızlık katmanlarının altına gömen ve günümüzde Tarantino gibilerinin yücelmesine yol açan acımasız kapitalist düzene kent özelinde ve ülke genelinde, daha işin başlarında attığı utanç verici tokat yüzünden Chi-cago'nun saygın vatandaşlarının nefretini kazanan, "Yazar kurbandan yana çıkmalıdır" şiarını tüm iç burkuculuğuyla okurun vicdanına saplayan başyapıtıdır.
Yazım tarzı ve şiirsel sesinin kalıcı tınısında T. S. Eliot ve James Joyce’un etkileri belirgin bir biçimde görülmekteSayfa Sayısı: 412

Baskı Yılı: 2007


Dili: Türkçe
Yayınevi: Versus

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

"Çok büyük bir bağımlılığım vardı. Bir keresinde altın kaplamasını satıp uyuşturucu alabilmek için kendi dişlerimden birisini kırmıştım. Siz buna bağımlılık der misiniz demez misiniz?"

Algren’in bu en iyi romanı, belki de Frank Sinatra’nın uyuşturucu madde bağımlısı anti-kahraman Frankie Machine’i canlandırdığı sinema uyarlamasıyla akıllarda yer etmiştir. Bu da en az, Algren’in, sevgilisi Simone de Beauvoir sayesinde, öncelikle The Second Sex (İkinci Cins) kitabının yazarına ilk orgazmını yaşamasında yardım eden adam olarak tanınması kadar haksız bir durumdur. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%62,5
%25
%12,5
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız