Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması


"Alman İdeolojisi", Marx ve Engels'in kendi görüş açılarıyla "Alman felsefesinin ideolojik bütün tarzları" arasındaki uzlaşmaz farklılığı göstermek üzere, birlikte giriştikleri zorlu bir çalışmanın sonucu olarak doğmuştur.

Marksizmin kuruluşunun ilk yapıtaşları bu çalışma sırasında temele konmuş; materyalist tarih teorisinin ilk ve en geniş açıklaması da burada gerçekleştirilmiştir. 1844 ve 1845 yıllarında Marx'ın ve Engels'in ayrı ayrı sürdürdükleri çalışmalar sırasında ve "Alman İdeolojisi"nden kısa bir süre önce yine bazı bölümlerini birlikte kaleme aldıkları "Kutsal Aile"de, tarihsel materyalizme giden yolu önemli ölçüde açmışlardır. Lenin'in saptamasıyla, "Hegelci felsefeden gelerek sosyalizme ulaştıkları" aşama burada gerçekleşmiştir.

Alman İdeolojisi ise, artık "Komünist Parti Manifestosu"nu kaleme alacakları olgunluğa ulaştıkları düşünsel birikimi ve teorik bütünleşmeyi ifade etmektedir. Bu bakımdan eser, Marx ve Engels'in eski felsefi görüşleriyle hesaplaşmalarının son noktasıdır.

Ne var ki çalışmanın kaderi, tarihsel materyalizmin kurucusu iki ustanın diğer eserlerinden oldukça farklıdır: Eser, el yazmaları halinde 1932 yılına kadar gün ışığına çıkmayı beklemiştir. Bununla birlikte, Alman İdeolojisi'nin tam metni bugüne dek çok az dilde yayımlanmıştır. Eserin bu tam metni, Almanca ve İngilizce basımları dikkate alınarak Türkçede ilk kez yayınevimiz tarafından yayımlanmaktadır.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 600

Baskı Yılı: 2013


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 772

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: Evrensel Basım Yayın

 

Puanlamalar

%70,6
%0
%5,9
%0
%23,5
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

07.02.2017

Tercüme hatası

"Praxis" kavramı "pratik" olarak tercüme edilmiş vahim hata... çok değerli bir emek ve çaba böylece çökertilmiş. Okuyucu için üzücü bir durum. Üstelik 1976'da Kenan Somer Kutsal Aile'yi tercüme ederken önsöz yazıp "praxis" üzerine vurgulama yapmış. 1980 doğumlu editörün dikkatine...

16.11.2015

ali

Marx´ın tarihsel materyalimin temellerini attığı, Alman Sosyalizminin milliyetçilik ve idealizmin bir flörtü olduğunu gösterdiği temel eser.

19.12.2013

Mutlaka okuyun

Sol Yayınları´nın bendeki çevirisi 150 sayfa. Bu çeviri ise 600 sayfa. Alman İdeolojisi´ni okudum sanıyordum, meğer öyle değilmiş. Mutlaka okuyun. Kitabın bu çevirisinde yepyeni şeylerle karşılaşacaksınız.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız