Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Alice Harikalar Ülkesinde Kitap Açıklaması

 


Alice Harikalar Ülkesinde, tam yüz otuz beş yıl önce yazıldı ve o günden beri tüm dünya çocuklarının hayranlıkla okuduğu bir kitap oldu. Yazarı Lewis Carroll, aslında başarılı bir metamatikçiydi. Bir dostunun Alice adındaki kızını oyalamak amacıyla anlattığı öyküleri bir kitapta toplamayı düşündü ve ortaya bu unutulmaz çocuk romanı çıktı. Alice Harikalar Ülkesinde, içine giren herkesi büyüleyen bir hayal ve masal ülkesi. Normal bir küçük kız olan Alice, bir gün yolda tuhaf giyimli bir tavşanla karşılaşır; tavşan randevusuna geç kalmamak için koştururken durmaksızın saatine bakmaktadır. Alice, tavşanın peşinden bir deliğe dalar ve o anda kendini olağanüstü bir serüvenin içinde bulur. İnanılmaz kahramanlarla dolu, budala bir korkunç Kupa Kraliçe'nin yönettiği Harikalar Ülkesi'ne girmiştir. Alice, kendisini ya küçücük yapan ya da dev gibi büyüten büyülü yiyecek ve içeceklerin yardımıyla Harikalar Ülkesi'nde gezinmeye başlar. Filozof bir Tırtıl'ın öğütlerini dinler, Vankara Kedisi'ne yol sorar, Deli Şapkacı'yla Mart Tavşanı'nın verdiği çay partisine katılır, Tarla Faresi'yle havadan sudan konuşur, her kızdığının kafasını uçurtan, öfkelenince gözü hiçbir şeyi görmeyen Kraliçe ile çelikçomak oynar. Harikalar Ülkesi'nde karşılaştığı bütün bu tuhaf yaratıkların dünyasına giren Alice, neredeyse onlardan biri olmak üzereyken...

Bu kitabın devamı olan Aynanın İçinden'de bir başka dünyada Alice'nin yeni bir serüvenini bulacaksınız.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 156

Baskı Yılı: 2016


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 82

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Çocuk Yayınları

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

Carroll’ın çağdaş kültürün büyük bir parçası olan meşhur tavşan deliği seyahati, yetişkinleri de tatmin etmeye yetecek kadar tuhaf hiciv, kelime oyunu ve mizah içeren bir çocuk kitabıdır. Nitekim sürrealist André Breton, Alice için, bu kitapla “yetişkinlerin absürd olana uzlaşması, çocukların yaşadığı gizemli diyarlara yeniden kabul edilmelerini sağlar,” der. Çocuklara üstünlük taslamayan kitap, hayattan bıkmış yetişkinler için de eğitici bir nitelik taşır..

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

13.03.2015

Çocuklar kadar yetişkinlere hitap eden bir kitap

Evet, öyle. Ama yetişkinlerin beyinleri tabular, kaygılar ve korkular kısacası önyargılarla kilitli olduğundan çocuklar daha iyi anlıyor. Aslında çocuk aklı için kavranması zor(!) çok fazla şeyden bahsediyor kitap, zaman-uzam, görecelik, akıl, saçmalık, absürdlük....Neler neler....Yetmezmişgibi kitabın bir de karadeliklerle bile ilgili olduğu hatta solucan deliklerinden filan da dem vurduğu söylenemez mi ? Kim bilir....Her nedersek diyelim yazılalı 2 asır olmuş ama halen güncel bir kitap. Halen pek çok filme eskin kaynağı oluyor (yıldız savaşlarındaki pek çok karakter buradan araklanmış desek !) . Hr yaştan okurun zihnini yoracak, şaşırtacak , hayret dolu bir kitap.

19.09.2002

Beyaz tavşanı takip edin...

Matrix'in başını hatırladınız mı? İşte gönderme buraya. Harikalar ülkesine doğru bir macera. Lewis Carroll'ın dehası iki klasikte toplanıyor. Alice Harikalar Diyarında hareketli bir macera. Bütün karakterler dopdolu kişiliklere sahipler. Tırtıl'ın karmaşık sözleri, Cheshire Kedisi'nin unutulmaz sırıtışı; bunlar hep bir çok şeyi süslemek için var. Bunu okumayan çocuk kalmamalı.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.