Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Ali Şükrü Bey Kitap Açıklaması

 

“Trabzon Mebusu” olarak bilinen Ali Şükrü Bey, 39 yıllık hayatına pek çok meslek sığdırmıştır. Osmanlı Donanması’nda subay olarak görev almış; dergi çıkarmış ve yazarlık yapmıştır. Millî Mücâdele döneminde ise, işgale karşı önemli faaliyetlerde bulunmuştur. Ankara’da toplanan Birinci TBMM’ye Trabzon Mebûsu olarak katılmış; oturumlardaki siyasî fikirleriyle dikkatleri çekmiş ve meclisteki İkinci Grub’un önemli isimlerinden biri olmuştur. 1923’te TBMM’deki Lozan görüşmelerinin yapıldığı sırada bir cinayete kurban gitmiştir. Ali Şükrü Bey'in öldürülmesi çok konuşulsa ve yazılıp çizilse de tarihçiler arasında hâlen tartışmalı bir konu olarak devam etmektedir. Onun faaliyetleri ve ölümü üzerine birçok soru cevaplandırılmayı beklemektedir. - Millî Mücâdele’de yeri ve rolü nasıldı? - Mustafa Kemâl Paşa ile hangi konularda fikir ayrılığına düştü? - Neden ve nasıl öldürüldü? - Suçlu gerçekten Topal Osman Ağa mıydı? - Cinayet şahsî nedenlerden dolayı mı işlenmişti? - İsmail Hakkı Bey'in cinayette bir rolü var mıydı? - Lozan Barış Konferansı'nı hangi konularda eleştirmişti? - Pontus ve Ermeni meselesine bakışı nasıldı? - Ordu ve askerlik hakkında ne düşünüyordu? - Kanun teklifleri ve TBMM'deki muhalefetinde neleri hedefledi? Prof. Dr. Necmettin Alkan ve Doç. Dr. Uğur Üçüncü tarafından hazırlanan Ali Şükrü Bey kitabında bütün bu ve benzeri sorular cevabını buluyor; yakın tarihimizin karanlık bir dönemi aydınlatılıyor.

(Tanıtım Bülteninden)

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

15.04.2020

Önemli bir eser

Yakın tarihimizde önemli bir şahsiyeti anlamak için önemli bir eser

30.11.2019

Yakın Tarih meraklılarının mutlaka okuması gereken bir kitap

Bu kitaba kadar Ali Şükrü Bey'in katilinin Topal Osman olduğuna emindim. Şimdi ise tereddütteyim. İsmail Hakkı Tekçe'de olabilir mi diyorum. Şüphesiz bugüne kadar Ali Şükrü Bey hakkında yazılmış en teferruatlı kitap. Kesinlikle okuyunuz..

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.