0/5 - 0 Kişi Yorum Yap
17,11 TL
20,37 TL %16
Standart Teslimat : 29 Ocak - 02 Şubat
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Akçadağ Köy Enstitüsü Yılları-Tüm Yönleriyle Cumhuriyet Meşaleleri Köy Enstitüleri Kitap Açıklaması

 

Köy Enstitülerinin mimarları; dönemin Milli Eğitim Bakanı Haşan Ali Yüceli, İlköğrtemi Genel Müdürü İsmail Hakkı Tonguç'u rahmetle ve minnetle anıyorum. 2009 yılı itibariyle; istihdam edilen 21 milyon 277 bin yurttaşımızdan; okuma yazma bilmeyen, bilip bir okul bitirmeyen ve ilkokul mezunu yurttaş sayı­sı 10 milyon 241 bin olup Mesleki ve Teknik Eğitim al­mamış durumdadır. 1 milyon 2 bin yurttaşımız okumayazma bilmemektedir. Eğitim sistemimizde pek değişiklik olmadığına göre oransal rakamların; 2018'de de devam ettiğini söyleyebiliriz. Bir Büyükşehir Belediyesinin Broşürü; "HALK ÜNİVERSİTESİ ....İle keşfet! 326 Branş'ta 470,781 Ki­şiye Eğitim Verildi. Şimdi sıra sizde..." Örgün Mesleki ve Teknik Eğt. yeterli olmadığı için; 21. yüzyılın 2018 inde belediyelerin açtığı meslek kursları ile teselli buluyor, çözüm arıyoruz. Bir İlçenin Billboard'ındaki Duyuru " OKU - Okuma Yazma Seferber­liği - Halk Eğitim Merkezimize ve Tüm Okullarımıza Gelerek Okuma Yazma Kurslarına Başvurabilirsiniz  ..Kaymakamlığı ve ….İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü. (1940-2018) 78 yıl sonra Okuma-Yazma Kursları açıyoruz.

Halkın eğitim ihtiyacını yüreklerinde taşıyan vatansever eğitimcile­rin kurguladığı eğitim sistemi devam etseydi; 10 yıl içinde tüm yurttaş­lar okur-yazar ve sanayimizin ihtiyacı olan mesleki ve teknik eğitimli ara elaman eksiğimiz de 78 yıl önce çözülmüş olacaktı. Bu kitap; Babamın Hatıratını, Cumhuriyet Meşaleleri Köy Enstitüle­rinin kuruluşunu, işleyişini, yok edilişini ve sonraki halimizi anlatmaktadır. Yeni neslin, gerçekleri bilmesini, değerlendirmesini; eğitim adına yapılacak güzellikleri sahiplenmesini diliyorum.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Puanlamalar
%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.