Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Ahlakın Soykütüğü Üstüne Bir Kavga Yazısı Kitap Açıklaması


İki karşıt değerler çifti, "iyi ve kötü", "hayır ve şer" binlerce yıldır yeryüzünde korkunç bir savaşa girişmişler; uzun süredir ikincisi kesin bir üstünlük taşıyor, hala bu kavganın bir sonuca ulaşamadığı yerler var. Bu arada kavganın gittikçe daha yükseklere tırmandığı, daha derin, daha tinsel olduğu söylenebilir. Bugün, belki de "daha yüksek doğa"nın, daha tinsel doğanın, bu anlamda bölünmüşlükten ve zıt değerlerin savaş alanından daha belirgin bir işareti yok. Bu savaşın sembolü, bütün insanlık tarihinin akışında şimdiye dek okunabilecek harflerle yazılmıştır.

"Kötülüğün ahlaki nitelendirmesi, insan ile olanaklı arasındaki derin uyuma işaret eder. Diğer yandan, dünyada olanaklının egemenliğine olan genel bir inancın da ifadesidir. Bu egemenlik garanti altına alınmalıydı. Yalnızca insanın kötülükleri tarafından tehlikeye atılmış olmalıydı.!
- Georges Bataille-Sayfa Sayısı: 168

Baskı Yılı: 2001


Dili: Türkçe
Yayınevi: Gündoğan Yayınları

 

Puanlamalar
%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.