Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Adsız Sansız Bir Jude Kitap Açıklaması


Murat Belge'nin dizi yayın yönetmenliğinde, Çiçek Öztek çevirisi, James Woodall'ın önsözüyle, Yazar ve dönem kronolojisiyle.

Acıklı bir ilişkiyi konu etmesinin yanı sıra sıkışmış bir varoluşun, hatta var olamayışın öyküsü olarak Adsız Sansız Bir Jude, Thomas Hardy'nin belki de en sert, en etkileyici ve en ümitsiz eseridir. Akademiye girme hayalini, yoksulluk ve üniversite yetkililerinin kayıtsızlığı yüzünden gerçekleştiremeyen taş ustası Jude Fawley, mutluluğu kuzini Sue Bridehead'de aramaya başlar. Başarısız evlilikler yaşamış bu iki karakterin sınıflara, topluma ve çağa meydan okuyan kenetlenişi, acı bir olay sonrasında çözülecektir. Taşralı olmayı ardında bırakamayan bir adamın hikâyesi olarak belki de en acıklı ve kişisel Hardy romanı denebilecek Adsız Sansız Bir Jude, modern dünyanın kırsal İngiltere'nin eteklerinde gezindiği dönemin bir anlatısı olarak aynı zamanda sosyal tarih eseridir de. Romanın cinsel ilişkileri ve evlilik kurumunu ele alış biçimi Victoria dönemi İngilteresi'ni sarsmış, yazarın romancılık kariyerinin de sonunu getirmiştir.

"Hardy bence her şeyden önce bir şairdi, romanlarını da ulaştığı o seviyeden yazardı. Yazdığı trajedi ve trajikomedilerde, adeta bir çekicin vurma sesi duyulur".
-E. M. Forster-
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 464

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Thomas Hardy toplumda egemen tüm normları masaya yatırır; toplumsal sınıf sistemini, evliliği, dini, cinselliği, özellikle de örgütlü dinin nasıl bir canavara dönüşebildiği olgusunu... Edebi açıdan ise Hardy’nin romanları eski Yunan, Shakespeare ve Hıristiyan trajedilerinin izlerini taşır. R.M. Rehder’e göre, "Shakespeare’de trajediler ölüm, komediler evlilik ile sonuçlanır; Hardy’de ise bazı trajediler bir evlilik ile başlar, her komedi de bir trajedi içerir."
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016
Puanlamalar
%72,7
%18,2
%0
%0
%9,1
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

04.10.2020

kült bir kitap

okurken bir insanın bir halden bambaşka bir hale dönüşümünü ilmek ilmek yazmış Thomas Hardy. karakter yaratmak adına son derece güzel bir örnek kitap.

23.07.2020

Hayatın Acı Yüzü

Thomas Hardy bu kitabıyla insanların hayatlarının ne şekillerde değişebileceğini ve nasıl etkilenebileceğini oldukça açık ve karamsar bir dille yazıya dökmüştür.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.