Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması

Bu kitap hukuk ve mimarinin ara kesitinde yer alan adliyelerin tasarım mantığını felsefi ve analitik olarak ortaya koymak, tasarım tipolojisi açısından farklılığını gerek örneklerle, gerek analizlerle desteklemek ve sonuçta bir adliye tasarımında genel ölçüleri belirlemek amacıyla hazırlanmıştır. Temel fikir olarak yüksek lisans tezimden yola çıkılsa da, yüksek lisans ve doktora tez danışmanım Prof. Dr. Şengül Öymen Gür’ün çok değerli katkılarıyla hem adliye tasarımı özelinde, hem de mimarlık genelinde kuramsal bir çalışmaya dönüşmüştür.

 

Hukuk ve mimarlık arasındaki ilişkinin kısa bir giriş bölümüyle açıklandığı metnin ikinci bölümünde; adalet binalarının anlamsal değeri tartışılırken, adliye binalarında anlam ve tipoloji kavramlarının birlikte ele alınması gerekliliği Gür tarafından savunulmuş, kanıtlanmış ve böylece kitabın en özgün bölümü ortaya çıkmıştır. Bu bölümde tipleştirme paradigmaları ve tipolojiler gibi öncüller ve diğer öncüller olan örnek projeler, formatlar ve tektonik ayrıntılar, kurallar ve ilkeler ayrıntılı olarak serimlenmiştir. Bölümde adalet binalarının evrimindeki tarihi tipolojilerin kronolojik olarak örneklenmesi bölümün tezini kanıtlamakta ve adalet binalarının işlevsel / sembolik anlamını açığa çıkartmaktadır.

Üçüncü bölümde; mahkeme salonlarının konumlandırmasına göre ön plan ve arka plan tipolojilerinden ayrıntılı olarak bahsedilmiş ve 44 adet adalet binası bu kriterlere göre analiz edilerek bu önemli tipolojik paradigmanın geçerliliği gözler önüne serilmiştir.


Dördüncü bölümde ise Türkiye özelinde adliye binalarında olması gereken mekânlar, binanın kullanıcıları ve örnek bir program üzerinden işlevsel şeması oluşturulmuştur. Bu bilgiler ışığında da adliye binaları için genel tasarım ölçütleri verilmiştir.

Beşinci bölüm olan sonuç bölümü işlev, anlam ve yaratıcılık bağlamında önemli bir tartışmayı gündeme taşımakta ve güncel tasarım yöntem ve teknikleri bağlamında bu yapıtın sunduğu bilgiyi değerlendirmektedir.

Ekler bölümünde ise Prof. Dr. Şengül Öymen Gür’ün koordinatörlüğünde 2015-16 Bahar yarıyılında Beykent Üniversitesi 3. Sınıf öğrencileriyle çalışılan bir adliye tasarımı proje konusunun sonuçları okuyucuyla paylaşılmaktadır. 

 

"Bir akademisyenin en temel görevi çeşitli disiplinlerde meslek adamı yetiştirmek değil, gelecek kuşakların sorumluluğunu gönül rahatlığıyla emanet edebileceği yeni kuşak akademisyenler yetiştirmektir.
Bunu başarmak bile bana yetmedi. Ben insan yetiştirmeyi hedefledim. Bu kitap işte bu güzel insanlarla birlikte yaptığım ortak bir üründür.

 

Amacı, belli bir tasarım konusunda gerek mimarlık öğrencilerine ve gerekse konuda henüz bir uzmanlık kazanmamış uygulamadaki genç mimar dostlarıma bir hizmet sunmaktır.

 

Üzgünüm, bu yapıtta ne Heidegger, ne Derrida, ne Deleuze ve ne de Zizek var; burada sosyal yaşamın uyulması gerekli katı kuralları var. Ne zaman ki bunlar değişir o za¬man konuyu belki hiper-süreklilik ve hiper-bağlantılılık gibi kavramlarla yeniden ele alabiliriz. 
Önemli gördüğüm bu yapıtın ortaya çıkmasında işbirliği yaptığımız değerli öğrencim Muteber Erbay’a, kitabı yayına hazırlayan Mimarlık Vakfı’ndan Ebru Laçin’e, Aktar Mimarlık Ekibine ve kitabın basımını üstlenen eski öğrencim ve kadim dostum Aktar Mimarlık’tan Y. Mimar Edibali Aktar’a sonsuz teşekkürlerimi sunarım. 
O olmasa bu kitap gerçekleşemezdi."

"Şengül Öymen Gür, Temmuz 2017- İstanbul"

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

 

Puanlamalar

%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız