Satış Dışı

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Acaibu'l Makdur (Bozkırdan Gelen Bela) Kitap Açıklaması

 


Nizameddin Şâmî ve Şerefüddin Ali Yezdî, Timur için "melek yüzlü, merhamet deryası.." derken, İbni Arabşah, "bu vicdansız", "bu aşağılık", "bu boyu devrilesice", "bu soyka", "bu topal deccal" diye başlar ve attığı okla onun topal kalmasına sebep olan çoban için de "ellerine sağlık o çobanın!" diye minnettarlık bildirir.

İbni Arabşah, Timur'a karşı olan herkesi över. Ona göre Timur'la savaşan herkes iyi insandır. Onun ordusundakiler içinse şöyle der: " .. bu orduya hizmetkâr takımından eşekler, Türkmen kopuk takımından ibaret enikleri, Arap ayak takımından açgözlü köpekler, Acem sivrisinekleri, aşağılık putperestler, pespâye Mecusî büyücüler ve buna benzer kişiler de katıldılar.. Kısacası o bir deccaldı ve Yecüc-Mecüc de onunla birlikteydi."

İbni Arabşah'ın bu eseri, Timur döneminin en önemli birinci el kaynaklarındandır. Nizameddin Şâmî ve Şerefüddin Ali Yezdî gibi, Timur'u övüp göklere çıkaran, yaptığı zulüm ve sergilediği birçok kötülüğü görmezden gelen yahut üstünü örtmeye çalışan Acem tarihçilerinin aksine, İbni Arabşah onların yazamadığı pek çok şeyi rahatlıkla yazmış, ama Timur'a karşı beslediği kinle, bazen aşırıya da kaçmıştır.

Dolayısıyla kimin doğru kimin yanlış yazdığını gözler önüne sermek için bu kitapta değişik bir yol takip edilerek, aynı olayla ilgili olarak o dönem tarihçilerinin yazdıkları birbirine paralel şekilde verilmiş; böylece tarihi tek bir kaynaktan okumanın çok büyük hatalara yol açacağı örnekleriyle gösterilmiştir.


Ciltli:

Sayfa Sayısı: 480

Baskı Yılı: 2012


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 241

Baskı Yılı: 2012


Dili: Türkçe
Yayınevi: Selenge

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

14.08.2014

ADİL KİMEK

EMİR TİMUR´UN  İCRAATLARINI GENELDE OLUMSUZ AÇIDAN VE KAPSAMLI ŞEKİLDE ANLATAN ÖNEMLİ BİR ESERDİR.ÇEVİRMENİ KİTABI DÖNEMİNİN DİĞER YAZARLARIYLA KIYASLAYARAK ANLATMIŞTIR. AYRICA ÖNEMLİ TARİHÇİLERDEN ALINTILARDA BULUNMUŞTUR....TİTİZ BİR ÇALIŞMADIR.ORTA ÇAĞ TÜRK-MOĞOL TARİHİNE MERAKI OLANLARA İTİNAYLA ÖNERİLİR.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.