Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması


TSK'nın yaptığı ilk darbe ile TSK'ya yapılan son darbeyi anlatan bu kitap, darbe mağduru babanın darbeci yaftası ile yargılanan oğlunun çarpıcı hikâyesidir. Yazarın babası Kurmay Albay Ahmet Muazzez Tulga, 27 Mayıs 1960 darbesi mağduru. Darbeden sonra Eminsu olayı olarak bilinen kararlarla emekli edilen Muazzez beyin ömrü, uğradığı haksızlık karşısında hak aramakla geçti. Çocukluk ve gençlik yılları boyunca babasının isyanına tanıklık eden yazar da askerlik mesleğini seçti ve babasıyla aynı rütbeye geldiğinde Balyoz soruşturması kapsamında, "darbeci"(!) suçlamasıyla tutuklandı.

Kurmay Albay V. Murat Tulga, kitapta, tarihe mal olan ibretlik Yassıada davaları ile Balyoz davası arasındaki müthiş benzerlikleri ortaya koyarak; cezaevine kurulan Adliyelerde görülen Yassıada ve Silivri Davalarında yaşanan hukuksuzluklar silsilesini çarpıcı örneklerle gözler önüne seriyor. Hüsamettin Cindoruk'un ifadesiyle, "Cezaevine mahkeme kurmanın mezarlığa hastane kurmaktan farkı yoktur".

TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu raporunda, "27 Mayıs 1960 darbesinden sonra Yassıada'da demokrasi, hukuk, adalet ve vicdan sehpaya çekilmiştir" deniliyor. Elli yıl sonra nefret tohumları yeniden çiçek açtı. Bu kez demokrasi, hukuk, adalet ve vicdan Silivri'de sehpaya çekildi… Sonuç olarak, Yassıada'dan Silivri'ye hukuk cephesinde değişen bir şey yok…
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 240

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: Tanyeri Kitap

 

Puanlamalar

%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.