İlk Baskı Yılı : 1998

Baskı Sayısı : 5. Basım

Sayfa Sayısı : 304

Dil : Türkçe

"Aman Tanrım, yıldızlarla dolu!" 2001: Bir Uzay Destanı, Bilimkurgu Klasikleri dizisinin bir parçası olarak yeniden İthaki Yayınları'nda! Gizemli bir monolit, Ay'ın yüzeyinde göm& ... Tamamını gör

Tükendi

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması


"Aman Tanrım, yıldızlarla dolu!"

2001: Bir Uzay Destanı, Bilimkurgu Klasikleri dizisinin bir parçası olarak yeniden İthaki Yayınları'nda!

Gizemli bir monolit, Ay'ın yüzeyinde gömülü halde bulunduğunda, bilim insanları büyük bir şaşkınlıkla bu monolitin en azından 3 milyon yıllık olduğunu keşfederler. Daha da hayret verici olan, ortaya çıkarıldıktan sonra monolitin Satürn'e doğru güçlü bir sinyal göndermesidir. Bu sinyalin kaynağını öğrenmek için Discovery yola çıkar. Discovery'nin tayfası en iyinin iyisidir ve yanlarında, onlara destek olması için bilinç sahibi süper bilgisayar HAL 9000 de vardır. Fakat Hal'ın programlaması insan zihnine biraz fazla benzemekte ve Discovery'nin her bir parçasının kontrolünü elinde bulundurmaktadır. Monolitin peşinden gitmek istiyorlarsa, bu psikotik bilgisayarla başa çıkmak zorundadırlar.

Arthur C. Clarke'ın Stanley Kubrick ile beraber geliştirdiği, filmle aynı zamanda yazılan bu klasik roman, uzay keşfiyle insan evrimini, yapay zekâyla insanın evrendeki yerinin sorgulamasını bir araya getirdiği kurgusuyla, bilimkurgu yazınında bir dönüm noktası niteliği taşıyor.

Kitabın yazılış süreci üzerine notlar ile...
Kitaba ilham olan Gözcü ve Şafakta Karşılaşma öyküleri ile...
Arthur C. Clarke ve Stanley Kubrick'in önsözüyle...
(Tanıtım Bülteninden)

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

Tıpkı Stanley Kubrick’in kitabın orijinaliyle aynı adı taşıyan filmi gibi ustalıkla kotarılmış olan “filmin roman versiyonu” 2001: Bir Uzay Efsanesi, aslında film çekildikten sonra değil, onunla birlikte yazıldı. Clarke ve Kubrick’in tüm zamanların en uzun ömürlü ve en etkileyici bilimkurgu eserlerinden birini yaratmak üzere işbirliği yapmaları sayesinde filmle kitabın kumaşları birlikte dokunmuş oldu..

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%75
%25
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!