0/5 - 0 Kişi Yorum Yap
38,71 TL
50,93 TL %24
24 Saatte Kargo!
50 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

1000 Güzel Kitap 8 Kitap Açıklaması

1. Dünya Savaşı tüm katılan devletler için 28 Temmuz 1914’te başlayıp, 11 Kasım 1918’de bitmesine rağmen Türk Ulusu için var olma mücadelesi bu tarihten sonra yeni başlayacaktı. Savaş sonrası Sevr ile aşağılanmalarla başlayan süreç, Ankara ve çevresini lûtufen verme pansumanı ve İstanbul’un işgali ile devam ediyordu. Daha sonra tüm Dünya tarihinin ezberini düzelmeyecek şekilde bozan Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları duruma “itiraz ve müdahale” ettiler, “öyle olmaz” dediler.  Onların kıymetini bizler; bugünün çocukları, tam unutacakken “bölgesel güncel tarih aktörleri” tekrar tüm Dünya’ya ve bize hatırlatmada bulunuyor.

 

                Şükürler olsun ki Sayın Mimar Faruk Ergelen gibi koleksiyonerler var da Kurtuluş Savaşı ile ilgili dağılmış birçok belge ve fotoğrafı yıllar süren çaba, özveri ve merakla bir araya getirmiş. Şimdi bu konuda çalışma yapacak, koleksiyonlarını geliştirmek isteyenlere, yazılarına kaynak arayan araştırmacılara, kurum ve kişilere ulaşması için koleksiyonunu bize verdi. Müzayedeye sunduğumuz bu koleksiyonda Milli Mücadele ile ilgili öyle önemli, öyle dokunaklı fotoğraf ve belgeler var ki bazen gururla, bazen merakla dalıp gitmemek mümkün değil. Ayrıca bir-iki fotoğrafı da bazı Komşularımızı rencide etmemek için sunmadık. 

 Bu arada Müzayedemizde yine birçok nadir kitap bulunmakta… Şimdi sorsam “matbaa ne zaman kuruldu?” diye birçoğumuz hemen 1729 İbrahim Müteferrika Matbaası cevabını verecektir. Ancak bu Matbaa Osmanlı İmparatorluğu’ndaki Müslüman ilk matbaa olduğunu, aslında 1493’ten itibaren İstanbul’da Musevi matbaaları ve 1568’de Ermeni Matbaası olduğunu sadece ilgili olanlar bilecektir. Müzayedemizde bu matbaalardan Şelemo Ya’betz Matbaası’nın 1560 tarihinde İstanbul’da basımını yaptığı, Kanuni Sultan Süleyman’a ithaf edilmiş eseri, İbrahim Müteferrika’nın 1729’da bastığı ilk kitap olan Van Kulu Lügati de mevcut. 

Le Bryun’un 1702 tarihli 100-150 cm.’ lik gravür panoramalarla bezeli meşhur eserinin nadir olan İngilizce baskısı veya Thomas Allom’un İstanbul gravürleriyle dolu kitabının “fore-edge painting” – kenarları “gizemli” suluboya İstanbul resimli iki nüshası bir ömür boyunca tekrar görülemeyecek kadar ilginç.

 

                28 Ekim’e kadar müzayedeye çıkacak eserleri görmek üzere Kitabevimize sizleri bekliyor olacağız.  28 Ekim Cumartesi günü ise tüm eserler Point Hotel – Barboros’ ta olacak.

 

Sevgi ve saygılarımla,

-Kpt. Turgay Erol-

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

 

Puanlamalar
%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.