Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Film Açıklaması


Suha Arın ve ekibinin 1988 yılında yoğunlaşan Mimar Sinan araştırmaları sırasında, Sinan'ın anılarının yer aldığı "Tezkiret-ül Bünyan" adlı kitapçık günümüz Türkçesine çevrilmişti. Bu arada İrlanda'daki bir kütüphaneden getirtilen minyatürlerden birinde, Mimar Sinan'ın sağlığında yapılmış bir resmi tesadüfen keşfedildi. Böylece Sinan hakkında yeni ayrıntılar elde edilmiş oldu. Atatürk'ün "Sinan'ın heykelini yapınız" direktifi ile açılan bir yarışmayı kazanıp Sinan'ın ilk heykelini yapma sorumluluğunu üstlenen heykeltraş Hüseyin Anka, o zamanki çok sınırlı verilerle, acaba Sinan'ı hayalinde nasıl yorumlamıştı? Hüseyin Anka, 45 yıl sonra, Sinan'ın anılarını okuyup minyatürünü gördükten sonra, acaba onu nasıl yorumlar ve yapardı?

"Hüseyin Anka ile Sinan'ı Yeniden Yorumlamak", Suha Arın'ın bu sorulara yanıt arayışının bir sonucudur. Bu belgeselde, Hüseyin Anka, çamur bir büst üzerinde çalışarak, Sinan'ın elli yıllık başmimarlık dönemini aşama-aşama yeniden yorumluyor. Bu film, ikisi de köy kökenli olan, ikisi de devletin ellerinden tutarak belli yerlere getirdiği ve ikisi de 80 yaşındayken bile hala üretmeye devam eden iki sanatçının, 450 yıl sonra bir atölyede biraraya gelerek, dünü, bugünü ve yarını sorgulamaları; "gerçek" sanatçıların acılarını paylaşmaları olayıdır.Disk Sayısı: 1

Dil Seçenekleri
Türkçe(Dublaj)
Türkçe(Altyazı)

Süresi (dk): 40
Çekim Yılı: 1989

 

Puanlamalar

%100
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.