Harari’den Yeni Kitap: 21. Yüzyıl İçin 21 Ders


“Dünya, Homo Sapiens’in isteklerine uygun hale getirildikçe habitatlar ve türler yok oldu. Bir zamanlar yeşil ve mavi olan gezegenimiz, plastik ve betondan oluşan bir AVM’ye dönüştü…”

İsrailli tarihçi ve yazar Yuval Noah Harari’yi dünyanın dört bir yerinde milyonlarca satan ilk kitabı Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens ile tanıdık ve içindeki bu sözlerle… Türkçeye Ertuğrul Genç’in çevirisi ve Kolektif Kitap etiketiyle kazandırıldı. Metroda, vapurda, plajda, kafede, kütüphanenin arka koltuklarından birine gömülmüş bir okurun elinde… Her yerde çıktı karşımıza, çıkmaya da devam ediyor. İnsanlığı, insanlığın evrimini ve insanın dünyayı yönetme arzusunu sorgulatan en güçlü kitaplardan biri olarak tarihe geçti.

Sonra yazarın ikinci kitabı Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi geldi. “Savaşı anlamak istiyorsanız tepedeki komutanlara ya da gökteki meleklere değil, sıradan erlerin gözlerinin içine bakın” sözleriyle zihnimize işledi ve yine dünyanın dört bir yerinde milyonlarca okura ulaştı.

Harari’den 21. yüzyıla bakış


Ve şimdi Harari’nin üçüncü kitabı geliyor! 21. Yüzyıl İçin 21 Ders/21 Lessons for the 21st Century isimli yeni kitapta yazar; günümüze ve günümüz koşullarında nasıl var olabileceğimize odaklanıyor. Kitabın ağustos ayının son günlerine kadar tamamlanması bekleniyor. idefix’te ise eylül itibarıyla satışa sunulacak.

Yuval Noah Harari, milyonlarca okurun dört gözle beklediği kitapla ilgili şunları paylaştı: “Sapiens, insanoğlunun geçmişi, Homo Deus da geleceğiyle ilgili dersek; bu kitap bize günümüzü anlatacak. 21. yüzyılda bizleri bekleyen devrime nasıl hazırlanmamız gerektiğini gösterecek. Bir nevi ‘Çocuklarımızı 21. yüzyıl dünyasına hazırlamak için bugün onlara neler öğretmeliyiz?’ sorusuna yanıt verecek. Çocuklarımız 30 ya da 60 yaşlarına geldiklerinde ne tür bir dünyada yaşayacaklarına dair bir fikrimiz yok belki; ama aslında bu, üzerinde dikkatlice düşünmemiz gereken bir konu.”

Her geçen yıl anlaması ve baş etmesi biraz daha zorlaşan günümüz dünyasında Harari’nin bu kitabı kıymetli bir rehber; hatta bir çıkış yolu belki de… Terörizm, göç, sahte habercilik gibi günümüzün tüm meselelerini, özetle küresel değişimi masaya yatıracak kitap, tıpkı Sapiens ve Homo Deus’ta da olduğu gibi, okura kendi kendine sorması gereken soruları hatırlatacak: Günümüzde dünyada neler oluyor? Bu hadiselerin daha derin manaları neler? Bu olaylar içerisinden bireysel olarak nasıl sıyrılabiliriz? Trump’ın yükselişi neyi ifade ediyor? Ulusalcılık küresel ısınma gibi sorunları çözmeye yardımcı oluyor mu?

İşte tüm bu sorular etrafında dönen ve okura yaşadığımız yüzyılı sorgulamak adına bir kapı açan 21. Yüzyıl İçin 21 Ders/21 Lessons for the 21st Century için geri sayım başladı. Eylül itibarıyla idefix’ten satın alabileceğiniz kitapla ilgili şimdiden çok şey söyleniyor. Siz de beklemede kalın ve kitabı ilk okuyanlardan biri olun.

Yuval Noah Harari kimdir?


İsrail’in Kiryat Ata şehrinde dünyaya gelen Yuval Noah Harari, Kudüs İbrani Üniversitesi’nin Tarih bölümünde öğretim görevlisi. Aynı üniversitede eğitimine başlayıp Orta Çağ ve askeri tarih alanlarında uzmanlaştı. Doktorasını Oxford Üniversitesi’ne bağlı Jesus College’da tamamladı. Bu süreçte çok sayıda makaleye imza attı. İlk kitabı Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens 2011 yılında İbranice olarak yayımlandı. 2014 yılında İngilizceye çevrildi ve ardından dünya çapında büyük ilgi gördü. Kitap 30’dan fazla dile çevrildi ve yayımlandığı her ülkede çok satanlar listelerine girdi. Yazarın ikinci kitabı Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi 2015 yılında yayımlandı ve aynı şekilde pek çok dile çevrildi, dünya çapında sayısı milyonlara ulaşan okura ulaştı.

Yuval Noah Harari Yeni KitabıYuval Noah Harari Kitapları

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.