Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Sineklerin Tanrısı

Sineklerin Tanrısı

Sineklerin Tanrısı

8/10 - 426 Kişi FAVORİLERİME EKLE

"Sineklerin Tanrısı", günümüzde bir atom savaşı sırasında, ıssız bir adaya düşen bir avuç okul çocuğunun, geldikleri dünyanın bütün uygar törelerinden uzaklaşarak, insan yaradılışının temelindeki korkunç bir gerçeği ortaya koymalarını dile getirir. Konusu, R. M. Ballantyne'ın Mercan Adası gibi eşsiz bir mercan adasının cenneti andıran ortamında başlayan bu roman, çağdaş toplumlardaki çöküntünün, insan yaradılışındaki köklerini gözönüne sermek amacıyla Mercan Adası'ndaki duygusal iyimserlikten apayrı bir yönde gelişir. Uygar insanın yüreğinde gizlenen karanlığı deşerken "Sineklerin Tanrısı"; daha çok Conrad'ın kısa romanı "Karanlığın Yüreği"ni andırır. Golding'in romanındaki çocuklar da başlangıçta tıpkı Kurtz gibi, uygar toplumun baskılarından uzak bir örnek düzen kurmak isterlerken, gitgide hayvanlaşır, korkunç bir kişiliğe bürünürler. Bu yönüyle Sineklerin Tanrısı'nın Mercan Adası ile öbür ıssız ada serüvenlerinden ayrıldığı en önemli nokta, ıssız ada yaşamının çetin güçlüklerini ya da mutluluğunu anlatmaktan daha çok, bir insanlık durumunu, kişiler arasındaki çatışma aracılığıyla ortaya koymaya çalışmasıdır.
-Akşit Göktürk-
(Arka Kapak)

İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 262

Baskı Yılı: 2016

Ciltli:

Baskı Yılı: 2006

e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 205

Baskı Yılı: 2006

Dili: Türkçe
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları


Dili: Türkçe

ISBN: 2789785876939

Format: Epub


Yorumlar (53)

TÜM YORUMLARI GÖSTER
Güzel kitap

Golding'in daha sonra filmleştirilen bu kitabı aslında insanın çocukken bile ortam şartlarıyla ve dış etkenlerle nasıl değiştiğini gösteren ve ince bir düzen eleştirisi yapan bir enfes roman...

life-literature

Öykü aslında biraz sıradanmış gibi gelse de altında yatan ne semboller ve göndermeler oldugunu düşündürüyor. Analiz ederek okundugunda daha anlamlı olacagını düşünüyorum.

son söz önemli

Genel Kamu hukuku dersi için iyi gider