Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Körlük

Körlük

Körlük

9/10 - 123 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar:
Yayınevi : Can Yayınları

'Körlük', 1998 yılı 'Nobel Edebiyat Ödülü' sahibi Portekizli yazar Jose Saramago'nun son yıllarda yazdığı en etkileyici kitap. Araba kullanmakta olan bir adam, yeşil ışığın yanmasını beklerken ansızın körleşiyor. Körlüğü, başvurduğu doktora da bulaşır. Bu körlük, bir salgın hastalık gibi bütün kente yayılır; öldürücü olmasa da tüm ahlâki değerleri yok etmeyi başarır. Toplum, görmeyen gözlerle cinayetlere, tecavüzlere tanık olur. Ayakta kalabilenler ancak güçlü olanlardır. Koca kentte körlükten kurtulan tek kişi, göz doktorunun karısıdır. Portekiz'in yaşayan en önemli yazarı olan Jose Saramago, bu çarpıcı romanında körlük olgusunu bir metafor olarak kullanmış, basit imgelere, sıradan sözcük oyunlarına başvurmadan, yoğun bir anlatımla, anlatıcının ve kahramanların konuşmalarını ortaklaşa bir monologa dönüştürerek, kurgunun evrenselleşebilmesi açısından kişilere ad vermeksizin liberal demokrasinin insanları sürüklediği sağlıksız ortamı olağanüstü bir ustalıkla yaratmıştır. Çağdaş dünya edebiyatının bu ünlü adının öteki yapıtlarını da yakında Can Yayınları arasında bulacaksınız.


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 275

Baskı Yılı: 2000


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

Dili: Türkçe

ISBN: 9789750720772

Format: Epub


Yorumlar (17)

TÜM YORUMLARI GÖSTER

Duyularımızın kısıtlılığı ve birbirine bağımlılığı, görürken kör olmak ve körken tekrar kör olmak... okurken böyle bir kitabın filmi ne izlenir arkadaş! Dedim çekmiş adamlar 2008.. tavsiye ediyorum.

Bu durumda bile

Vicdansiz körlerin yaptığı şeyler, insan kotulugunun nereye kadar gelebileceğini gösteriyor.

olumlu

tam bir konusma havasında karsısındakini ikna etmek icin ugrasmadan yalın bir anlatı sunuyor demokrasinin kırılgan yapısını da acıkca belirtiyor okunması gereken bir kitap ancak normal bir roman bekleyenler üzülebilirler yine de pişman olmazlar