Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Yengeç Dönencesi

Yengeç Dönencesi

Yengeç Dönencesi

8/10 - 36 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar:
Yayınevi :

Siren Yayınları

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!


Henry Miller, yıllarca yasaklı kalmasına rağmen bugün çağdaş edebiyatın en önemli başyapıtlarından biri sayılan Yengeç Dönencesi ile karşınızda.

"O günden bu yana her kaçığın Paris'te er ya da geç keşfettiği bir şeyi keşfettim: cehennem azabı çekecek olanlar kendilerine uygun cehennemi ısmarlayamıyordu."

Akıntıya kapılmış, dümensiz bir gemi. Anahtarı olmayan bir delik. Haz, hüzün, hezeyan. Zamanın çarkında, medeniyetin kokuşmuş sularında sürüklenen, çivisi çıkmış bir dünya burası. Birileri tüller, kadifeler içindeyken diğerleri balçıklara gömülmüş debelenmekte. Zaman geçip gidiyor. Ne dün var ne yarın. Ve Henry Miller, çorak topraklar üzerinde yeraltı baharlarının peşinde.

"Zaman zaman patlayan, bizi yaralayan ve içimizi dağlayan, bizden iniltiler, gözyaşları ve beddualar koparan sayfalar okuyorsak, bilin ki bunlar sırtı duvara dayalı, tek savunması sözcükler olan biri tarafından yazılmıştır; sözcükler dünyanın yalancı ve ezici ağırlığından, yüreksizlerin kişilik mucizesini çökertmek için yarattığı işkence aletleri ve çarklardan her zaman daha güçlüdür."

Yüzyılın 100 Romanı Seçkisi - TIMESayfa Sayısı: 288

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Siren Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2012

Sayfa Sayısı : 288

Dil : Türkçe

ISBN: 9786055903367

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

Henry Miller'ın kötü üne sahip otobiyografik romanı ilk kez 1930'larda Paris'in müstehcen kitaplar basan Obelisk matbaası tarafından basıldı. Cinsel açıdan müstehcen temaları ve dili nedeniyle kitap, sonraki 30 yıl boyunca hem Amerika'da hem de İngiltere'de yasaklandı. Sonunda 1961'de Amerika'da ve 1963'te İngiltere'de yayınlandığında roman kült statüsü kazandı. Kitapta Miller, 1930'larda yoksul bir gurbetçi olarak yaşadığı Paris'in mutsuz belden aşağısını emsalsiz bir şehvet ve özgürlükle keşfe çıkar. Ahlâki ve toplumsal gelenekleri hiçe sayan Miller kitabını, felsefi düşüncelerle, fantazilerle ve kadınlarla yaşadığı cinsel ilişkilerine dair apaçık anlattığı bir dizi anektodla tatlandırır.
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (5)

TÜM YORUMLARI GÖSTER
Bitmeyen Kitap

Bu kadar yüksek beğeni alan ÿ"başyapıtÿ" niteliği taşıdığı söylenen bir kitabı bitirmekte çok zorlandım. Benim anlamadığım bir şeyler olmalı, ya da tamamen abartıdan ibaret bir kitap. Argo dili nedeniyle yasaklanmış olması bence bu kadar ünlü yapmış olmalı, yoksa anlattıkları bu değeri karşılamıyor bence.

hayal kırıklığı

Daha farklı beklemiştim. Argo ve cinsellik çok ön planda. Otobiyografik bir kitap ve insanların bu kadar basit yaşadıklarını görmek acı. Ve kadınlara bu şekilde bakan bir insanın evliliklerinin yürütememesinin sebebi de çok aşikar. Kim kendisine eş değil de basit bir obje olarak bakılmasını ister ki. Neyse bu kitap eleştirisinin dışına çıktı biraz. Öte yandan dili yine de fena değil. Ama bir başyapıt değil. Kesinlikle değil

erteleme, hemen oku

Ben daha çok klasik severim yada polisiye, çağdaş edebiyatla aram çok iyi değildir. ANCAAK bu kitap süper, tek solukta okuduğum, yaratıcı ve akıcı bir kitap. Okuduktan sonra yaşam biraz daha anlamsızlaşıyor.