Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Yaşamın Ucuna Yolculuk

Yaşamın Ucuna Yolculuk

Yaşamın Ucuna Yolculuk

8/10 - 34 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar:
  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Tezer Özlü, bir başka kutupta kendisiyle aynı yazgıyı paylaşan Oğuz Atay gibi, beklenmedik bir anda edebiyatımızdan demir aldı. Yazar ile sahici efsanesini birleştiren bu anlatı, hem yoğun bir vasiyetname niteliği taşıyor, hem de hayata ender görülen acılıkta bir perspektiften tanıklık ediyor.

Tezer Özlü, Türk edebiyatının gamlı prensesi.
(Arka Kapak)

Yayınevinin notu: Bu kitap, yazarın Almanca kaleme aldığı "Auf dem Spur eines Selbsmords" (Bir İntiharın İzinde) adıyla 1983 Marburg Yazın Ödülü'nü alan metnin Türkçesidir. Bu kitap dilimizde, yazarı tarafından Yaşamın Ucuna Yolculuk (1984) adıyla bir anlamda yeniden yaratıldı.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 116

Baskı Yılı: 2016


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 117

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2005

Sayfa Sayısı : 116

Dil : Türkçe

ISBN: 9789753631549


Yorumlar (8)

TÜM YORUMLARI GÖSTER
nerde pavese, kafkaÿ; nerde özlü

bilen bilir, Pavese´nin ÿ"yaşama uğraşıÿ"  bireyin iç evreni üstüne yazılmış az sayıdaki harikulade güncelerden biridirÿ; Kafka´nın ÿ"günlüklerÿ" i de öyle. kitabında bu iki yazın adamının izinden giden Özlü, derine inmek istedikçe yüzeysel kalıyorÿ; doğal, içten olmaya çalıştıkça yapaylıktan kurtulamıyor.  

Yaşamın Ucuna Yolculuk

Yadsınamaz gerçeklik Tezer Özlü... Kendimi bulduğum bir kitap... Okumayan arkadaşlarıma en kısa zamanda kesinlikle okumalarını tavsiye ediyorum... Klasikler arasında yer almayı hakediyor...

Tezer Özlü’den Yaşanası Bir Yolculuk

“Bütün yaşama cesaretimi ölülerden alıyorum. Anlatılarında yaşadığım ölülerden. Bu kahrolası dünyayı yaşanır bir dünyaya dönüştürmeyi başarmış ölülerden. Dünyanın ihtiyacı olan her olguyu vermiş, söylemiş, yazmış ölülerden.”

Yaşamın Ucuna Yolculuk, Tezer Özlü’nün Almanca olarak kaleme aldığı “Auf dem Spur eine Selbsmords” (Bir İntiharın İzinde) adlı eserin dilimize kazandırılmış hali. Bu kitap ile birlikte, yazarın anlam arayışı, bunalımları ve yaşama sancılarına dair bir anlatı bırakılıyor usulca avuçlarımız arasına. Ne de güzel söylemişler onun için; Türk edebiyatının gamlı prensesi… Çok sevdiği yazar Pavese’nin intiharına dek iz süren, yaşam ve ölüm arasına sıkışmış düşünceler silsilesidir onunkisi. “Bütün yaşama cesaretimi ölülerden alıyorum. Anlatılarında yaşadığım ölülerden.” diyen Özlü, hayranlık duyduğu Svevo, Kafka ve Pavese ekseninde yaşamın ucuna doğru bir sefere çıkar bu kitapta. Bağımsızlığını gitme olgusuyla yeşerten yazar, kâh Kafka’nın mezarına yaptığı ziyarette, kâh Svevo’nun evinde kızı Letizia ile sohbetinde okuyucuyu sayısız şair ve yazarın dünyasına götürmektedir. Yaşam ve ölüme dair her detayı sorgulayacağınız bu kitabı öyle soluksuz okumayı beklemeyin, malum her satırında derin bir nefes barındırır böylesi zihinsel dalgalanmalar.