Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Villette - Geçmişin Gölgesinde

Villette - Geçmişin Gölgesinde

Villette - Geçmişin Gölgesinde

9/10 - 6 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Çevirmen: Nevhiz Aksunkur
Yayınevi :

Kırmızı Kedi

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Charlotte Bronte'nin kendi hayatından yola çıkarak yazdığı bu roman, hem yazarın en önemli kitaplarından biri hem de çağının gerçeklerini en iyi anlatan yapıtlardan biri olma özelliğini taşıyor.

Lucy Snowe, genç yaşta ailesini yitirince vatanı İngiltere'yi terk eder ve kıta Avrupası'ndaki Villette kentinde bir yatılı kız okulunda öğretmenlik yapmaya başlar. Lucy burada yalnızca geçmişin hayaletleriyle değil, geride bırakmayı arzu ettiği, kaçındığı duygularla da yüzleşecektir. Okulu sık sık ziyaret eden Doktor John'a karşı içinde yeşeren duygular, kendisine karşı hep zalimce davranan edebiyat öğretmeni Mösyö Paul ile Müdire Madam Beck ve Villette sosyetesiyle mücadelesi, okulun öğrencileriyle ilişkileri Lucy Snowe'un kendini ve dünyayı tanımasında büyük rol oynar. Protestan bir genç kadın olarak Katoliklerin dünyasında tek başına verdiği yaşam savaşı Lucy Snowe'u nereye götürecektir? Lucy Snowe'un her zorluğu göğüsleyen güçlü karakteriyle bu sorulara verdiği yanıt, mutlu sonla ilgili genel kabulleri altüst ediyor. Charlotte Brontë, çalkantılı ve sürprizli bir yolculuğu anlattığı son romanı Villette ile Jane Eyre'de ulaştığı edebi çıtayı yükseltiyor. Brontë'nin bu otobiyografik romanı, Viktorya dönemi Avrupası'nda, sesini henüz kimseye duyuramayan kadının tek başına ve dimdik ayakta durabileceğinin kanıtı.

"Tehlike, yalnız ve belirsiz bir gelecek, mutlaka kasvetli ve kötü olmak zorunda değildir, yeter ki karakter sağlam olsun ve yetiler kullanılabilsin; yeter ki Özgürlük bize kanatlarını ödünç versin, Umut bize yıldızıyla rehberlik etsin."Sayfa Sayısı: 552

Baskı Yılı: 2011


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kırmızı Kedi

İlk Baskı Yılı : 2011

Sayfa Sayısı : 552

Dil : Türkçe

ISBN: 9789944756679


Yorumlar (1)

Darısı ÿ"Shirleyÿ"´in başına

charlotte Bronte´un Jane Eyre´dan başka eseri yokmuş gibi diğer kitapları görmezden gelinirken,  birileri bu tuhaflığı farketmiş. Şu an okuyorum, özellikle dönem romanlarını sevenler için  çok güzel bir kitap. Darısı yine C. Bronte´un "Shirley"nin başına artık.