Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Türk Romanına Eleştirel Bir Bakış 1

Türk Romanına Eleştirel Bir Bakış 1

Türk Romanına Eleştirel Bir Bakış 1

Ahmet Mithat'tan Ahmet Hamdi Tanpınar'a

10/10 - 6 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar:
Yayınevi :

İletişim Yayıncılık , Araştırma-İnceleme Dizisi

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Türk Romanına Eleştirel Bir Bakış kendi türünde şimdiye değin yapılmış incelemelerin en yetkini (...) Edebiyatla yakından ilgili olan herkesin mutlaka okuması gereken bir başyapıt bence. (Hilmi Yavuz, Kitap, 1 Mart 1984)
Berna Moran yapıtlarını özlediği düzeye getirmeden ortaya çıkarmıyor (...) sonunda sağlam, tutarlı, açık, pırıl pırıl bir "bütün" çıkarıyor ortaya. (Memet Fuat, Nokta, 30 Ocak 1984)
Bu çalışma birden fazla yönüyle eleştiri geleneğimizde bir başyapıttır. Bilgi, yöntem, araştırma ve gözlemin eksiksiz ve kusursuz bir bileşiminden oluşan bu katkısıyla Berna Moran'ın eleştiri geleneğimizi bir dönüm noktasına getirdiğini söylemek yanlış olmaz. (Jale Parla, Cumhuriyet, 9 Şubat 1984)
Berna Moran'ın yapıtı, bu konuları ilk kez eleştirel bir tutumla ve sistemli bir yaklaşımla ele aldığı için önemli. Üstelik Moran, yine ilk kez, çağdaş eleştiri yöntemlerini kullanarak inceliyor konu edindiği romanları. (Atilla Özkırımlı, Düşün, Ağustos 1984)
Bir yazın incelemesinden bütün beklentilerini Türk Romanına Eleştirel Bir Bakış'ta buldum. (Aziz Nesin, Milliyet Sanat Dergisi, 15 Şubat 1984)Sayfa Sayısı: 256

Baskı Yılı: 2004


Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık

İlk Baskı Yılı : 2004

Sayfa Sayısı : 256

Dil : Türkçe

ISBN: 9789754700541


Yorumlar (1)

Kaliteli eleştiri

Berna Moran, bir İngiliz Dili ve Edebiyatı profesörü olmasına rağmen, Türk romanı ve eleştiri alanında sayılı isimlerden biri haline gelmiştir özellikle günümüzde. Üç ciltten oluşan ve belirli dönemlere ayırarak grupladığı romanları ve romanların yazarlarını tarafsız, kapsamlı bir bakış açısıyla, modern kuramların ışığında incelemiştir. Şüphesiz bunda kendi branşının da olumlu etkileri yadsınamaz. Türk romanıyla ilgilenen herkesin kütüphanesinde bulunması gereken bir kitap, elbette üç cilt olarak...