Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Toplumsal Cinsiyet Yanılsaması

Toplumsal Cinsiyet Yanılsaması

Toplumsal Cinsiyet Yanılsaması

9/10 - 3 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Çevirmen: Kıvanç Tanrıyar
Yayınevi :

Sel Yayıncılık , LGTB Kitaplığı

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Bebeklerin cinsiyeti anne rahminde belirlenir fakat asıl ayrım toplumda başlar: Erkek bebeklere mavi giydirilir, kızlara pembe; erkekler analitik düşünür, kızların duygusal zekâsı keskindir; erkekler ağlamaz, kızlar şefkatlidir; erkekler iş hayatında ve toplumda üst tabakalara rahatlıkla yükselirken kadınların yerinin ev olduğu iddia edilir… Tüm bu asılsız ayrımların dayanağı kimi zaman bilimsel kalıplara oturtularak meşrulaştırılan kültürel inançlar ve önyargılardır.

Cordelia Fine, bu yargıların sağlamasını yapıyor, inanç haline gelmiş yanılgıları psikolojik ve nörolojik alanda takip ediyor. İronik bir dille kaleme aldığı, araştırmalarla tarihsel örnekleri harmanladığı bu çalışmanın, yayınlandığı andan itibaren tüm dünyada karşılık bulması, herkesin toplumsal cinsiyet yanılsamasından mustarip olduğunu kanıtlıyor.


 


 (Tanıtım Bülteninden)

İlk Baskı Yılı : 2011

Sayfa Sayısı : 342

Dil : Türkçe

Orijinal Dili : İngilizce

Orijinal Adı : Delusions of Gender: How Our Minds, Society, and N

ISBN: 9789755705040

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

bir cinsiyet durumu olarak bukowski
Ayşe Düzkan

ofsaytı bir türlü anlamayan kızı tanıyorsunuz değil mi? gömleklerini katlayamayan çocukla tutkulu bir ilişki yaşıyorlar. kız ara sıra “konuşmamız gerekiyor” diyor, tam çocuk şuta konsantre olmuşken. hatta ekranın önünden geçiyor… öyle zamanlarda çocuk onun kendisini asla anlamadığını düşünüyor. kızsa sevgilisi bir türlü duygularını ifade etmediği, sustuğu için telaşlanıyor ve onu kendine bağlamanın yollarını arıyor. çocuk ondan vazgeçemeyeceğini düşünürken kız arkadaşlarına “adam gibi adam kalmadı” diyor, çocuk da “abi hatun milleti kafa ütülemeden duramıyor.” kadınların alışverişten, erkeklerin de seks ve futboldan başka şey düşünmediğine herkes emin. ve daha önemlisi, bu iş bölümünden herkes memnun, ara sıra can sıkıntısı ya da hüzün ruhlarına saldırsa da bununla arasında bir bağlantı kurmuyorlar.
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmadı!