Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Tatar Çölü

Tatar Çölü

Tatar Çölü

9/10 - 59 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar:
Çevirmen: Hülya Tufan
Yayınevi :

İletişim Yayıncılık , Çağdaş Dünya Edebiyatı Dizisi

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

İç karartıcı Bastiani Kalesi'ne vardığında genç teğmen Giovanni Drogo tarifsiz bir sıkıntıya kapılır. İlk görev yeri olan bu kaleyi bir gece bile kalmadan terk etmeyi ister, ama harekete geçemez. Sonunda en fazla dört ay kalabileceğine karar verir. Alışkanlıkların uyuşturucu etkisi, askerlik gururu, gündelik ritüellerle dolan bir hayat boşluğuna bağlanması ve Tatar Çölü'nün vahşi cazibesi bu dört ayı yıllara çevirir. Giovanni Drogo kimsenin gelip geçmediği, öte tarafında ne olduğunu, kimlerin yaşadığını bilmediği bir çöl sınırını beklemeye bırakır kendini. Ünlü İtalyan yazar Dino Buzzati'nin ilk romanı olan Tatar Çölü, hayatın anlamını ve insanın kaderine teslim olmasını sorgular. Kafka, Sartre ve Camus'nün değişik biçimlerde uğraştığı bu sorgulamayı kurgulayan Tatar Çölü, çağımızın önemli eserlerinden biridir.Sayfa Sayısı: 232

Baskı Yılı: 2004


Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık

Sayfa Sayısı : 232

İlk Baskı Yılı : 2000

Dil : Türkçe

ISBN: 9789754701258

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

Bu gizemli ve rahatsız edici romanda, bir garnizondaki askerler düşmanın, yani Tatarların, bir gün kuzeyden gelerek saldırmasını beklerler. Olayların geçtiği büyük kale belirsiz bir geçmişe aittir ve kayalıklarla dolu bir çölün kenarında, sarp ve geçit vermeyen dağların tepesinde yer alan kalenin içindeki atmosfer, gerçeklik ve rüya arasında asılı durmaktadır. Saldırının nasıl ve ne zaman gerçekleşeceğini hiç kimsenin bilmiyor olmasına rağmen, askerler sürekli olarak bu ana hazırlanırlar. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (8)

TÜM YORUMLARI GÖSTER
Kitabı anlatma arkadaşım yorumunu yaz

Bazı insanlar eleştiri yazacam derken kitabın konusunu anlatmışlar, kitabı okumak isteyenler için  bu iyi bir şey değil. Adı üstünde eleştiri diyor, kitabı anlatın özetleyin demiyor ki arkadaş.

Hepimiz o savaşı ya da Godot´yu bekliyoruz

Bu kitabı okuduysanız mutlaka Samuel Beckett´in Godot´yu beklerken´ini de okuyun, Beckett´in kitabını okuduysanız mutlaka bunu da okuyun. Sabırla okunması gereken kitaplardan. Kitabın aynı isimle filmi de var izlerdim, ancak film kitaptaki tadı vermiyor. Yalnızken ve sessiz sakin ortamda okunması gereken, özenle okunması gereken kitaplardan. İyi bir okurum diyen herkese tavsiye olunur.

Çeviri ve redaksiyon

Kitabın şahane bir kitap olduğu bir gerçek ama elimdeki kitap 13. basım olmasına rağmen çok bariz redaksiyon ve çeviri hataları var. Yarbay Ortiz bir yandan elindekilerle yetindiğini söylerken bir yandan tamahkar olduğunu belirtiyor, konuşan kişinin ismi de tırnak içine alınıyor vs. Daha sonraki basımlara bu hataların gözden geçirilmesi ve düzeltilmesi temennisiyle...