Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


        
    
Tarih Felsefesi

Tarih Felsefesi

Tarih Felsefesi

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

Notos

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Tarihi anlamak ve kullanmak için, vazgeçilmez...

"İnsan 'hatırlıyorum' der ve hemen unutan, bir geçmişi olmayan, her an gerçekten ölen hayvana gıpta eder." Friedrich Nietzsche

Tarih, unut(a)mayan bir hayvanın geçmişi. İnsanın dışına çıkamadığı bir gerçeklik. Şimdinin olaylarını tartışırken de, gelecek hakkında öngörülerde bulunurken de dönüp bakma gereği duyduğumuz birikim. Ne ki, bir yandan tarihi yaparken bir yandan da tarihe bakmak çelişkili de bir durum gibi görünüyor. Öyleyse tarihsel birikimin her zaman olumlu bir etkiye sahip olduğu söylenebilir mi? Onun bir yük olarak görüldüğü anlar yok mudur? Üstelik halihazırda tanıklık ettiğimiz olaylardan da söz etmezken, tarihe tarafsız bir gözle bakmak ne kadar mümkün? Tarih tekerrürden mi ibaret, yoksa nihai bir olumlu duruma doğru ilerliyor muyuz?

Bütün bu sorular tarihin anlamı üstüne kapsamlı bir düşünmeyi gerektiriyor. Doğan Özlem'in Tarih Felsefesi, Nietzsche'nin de dediği gibi, geçmişin mezar kazıcıları olarak kalmayıp onu yaratıcı yönde nasıl kullanabileceğimizin ipuçlarını veren bir kitap.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 526

Baskı Yılı: 2015


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 355

Baskı Yılı: 2012


Dili: Türkçe
Yayınevi: Notos

İlk Baskı Yılı : 2012

Sayfa Sayısı : 526

Dil : Türkçe

ISBN: 9786055904494


Yorumlar (1)

Ayrıca:

''Only human beings guide their behaviour by a knowledge of what happened before they were born and a preconception of what may happen after they are dead: thus only human beings find their way by a light that illumines more than the patch of ground they stand on.'' Peter B. Medewar and Jean S. Medawar, 1977. - Karl Popper ve John C. Eccles'in The Self and Its Brain kitabından, Ruh - Beden meselesini bilim ve felsefe gözünden tartışıyorlar.