Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Tanios Kayası

Tanios Kayası

Tanios Kayası

8/10 - 42 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar:
Çevirmen: Işık Ergüden
  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!


Amin Maalouf'tan (1993'te yayınladığımız ilk iki romanı 'Afrikalı Leo' ve 'Semerkant'tan sonra, yine bir Doğu öyküsü.
Mehmet Ali Paşa'lı yılların Mısır'ı. Güzelliğini çarmıh gibi taşıyan bir kadın: Lamia. Lamia'nın gölgesine sığındığı bir şeyh: Francis. Yasak aşk meyvesi bir oğul: Tanios. Başka bir kadın: Esma.
Bir serüven ve sadakat romanı...
Yazara ünlü 'Goncourt' ödülünü getiren kitap ilk kez dilimizde.Sayfa Sayısı: 260

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

İlk Baskı Yılı : 1995

Sayfa Sayısı : 260

Dil : Türkçe

ISBN: 9789750809941


Yorumlar (14)

TÜM YORUMLARI GÖSTER
Muazzam...

Bir Maalouf hayranı olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki bu kitap yazarın en güzel romanı... İkinci defa okudum ve adeta büyülendim,kesinlikle bir klasik olmayı hak ediyor.

semerkant

Yazarın betimleme gücüne ve bu denli süslü, büyüleyici cümleler kurarken bir de bunları yalın bir şekilde sunup rahat anlaşılabilir kılması Amin Maalouf´un ustalığından şüphe duyulmaması için yeterlidir. Tanios Kayası sürükleyici ve güzel bir roman ama yine de Semerkant favorimdir :)

Efsane ya da kurgu, var mı bir önemi?

Editörün Notu: Eleştiri, kitabın konusuyla ilgili bilgiler içermektedir.

Lübnan dağlarındaki küçük bir köy merkezde, 1830´lı yıllar Ortadoğu´suna bakıyoruz. Mısır´da Mehmet Ali Paşa Osmanlı´ya karşı bağımsızlığı ilan etmiş, hatta Fransız´ların desteği ile İstanbul´a yürüyüp payitahtı alma hayallerindeyken bunu engellemek isteyen Osmanlı İngilizlerle kolkola verip dağı kontrol altında tutmaya çalışır, zira Paşa´nın yukarıya yürüyebilmesi için o dar geçidi kontrol etmeye ihtiyacı vardır. Bu küçük Hristiyan köyü,  güzel Lamia´sı, kocası Gerios´u, şeyhi Francis´i, yasak aşk meyvesi Tanios´u ile birlikte bu tablonun tam ortasında yer alır. Emperyalizmin paylaşım savaşının en hararetli yıllarında bu küçük insanlar tarihin gidişatını etkileyemezler pek tabi ki, kendi köylerinin kaderi bile onların ellerinden uzaktadır; ama tarihe herkes gibi izlerini ve söylencelerini bırakılar.
Kitabın en orijinal tarafı, başından beri yazarın kendi köyünden, dedesinin ve bilgelerin ağzından ve eski kaynaklardan derleyerek aktardığını söylediği bu efsanenin baştan sona kurgu olduğunu en son sayfada öğrenmemizdir. Çok başarılı...